Yangından Korunma Haftası İle İlgili Yazılar

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Ceylan tarafından 17 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


 1. Yangından Korunma Haftası Hakkında Yazılar


  [​IMG]

  Yangınların çoğu dikkatsizlik sonucunda çıkmaktadır.

  Bu hafta içinde öğrendiklerimizi yaşam boyu uygulayalım. Kendisinden ve çevresinden sorumlu insanlar olarak daha tedbirli olalım. Lütfen biraz dikkat ! Önlem almada gecikmeyelim. Sonunda üzen ve üzülen olmayalım.

  Çocukların ateş ve kibritle oynamaları, insanların ormanların içinde gelişigüzel ateş yakmaları büyük yangınlara sebep olur. Küçücük bir kıvılcımın başlattığı yangın bir mahalleyi yakar, kül eder. Orada yaşayanların ölmesi, yaralanması, evsiz kalması sonucunu doğurur. Ormanda çıkan yangın kısa sürede büyük orman alanlarını yok eder. Geriye verimsiz ve çorak topraklar kalır. İşyerlerinde, fabrikalarda, atölyelerde çıkan yangınlar binaların, makinelerin, tezgahların, fabrika depolarında bulunan malların yok olmasına ve çalışanların işsiz kalmasına neden olur.

  Yangının meydana gelmesi ile evsiz, evlatsız, ormansız, ağaçsız, İşsiz, parasız ve malsız kalınır. Yangının sebebi biz isek ömür boyu vicdan azabı duyarız. Bütün bu zararları kendimize verdiğimiz gibi çevremize de vermiş oluruz. Çevrenin ağaçsız, çorak kalmasına, Oksijen deposu yeşilin yok olmasına neden oluruz.
  Dışarılarda başıboş yanan ateşi toprak, kum örterek, su dökerek söndürmeliyiz. Her binada yangına karşı tedbir almalıyız. Binalarda kum ve su kapları, yangın baltaları, kazma ve kürek bulundurmalıyız. Yangın çıkınca, durumu hemen itfaiyeye bildirmeli, itfaiye gelene kadar yangının büyümesini, yayılmasını engellemeliyiz.
  Yangına karşı işyerleri, evler, eşyalar, ürünler sigorta ettirilmelidir. Bu durumda yangından zarar görenlerin zararları sigorta şirketlerince ödenir.

  *******


  Yangın, ateşin kontrolden çıkarak büyümesi ve çevresine yayılmasıdır. Daha çok insanların dikkatsiz, tedbirsiz ve bilgisiz davranışlarının acı sonudur. Yıldırım, deprem gibi doğa olayları da yangın çıkmasına sebep olabilir. Ayrıca trafik, uçak kazaları, elektrik kontağı gibi olaylar sonunda yangın çıkabilir. Yangının başlaması ve büyümesi en küçük bir kıvılcımın ve ya ateşin çevresinde çabuk tutuşan ve yanan maddelerin bulunmasına bağlıdır. Yanan bir sigaranın, kibritin söndürülmeden gelişi güzel atılması evi, mahalleyi, ormanı kısa sürede yok eden büyük yangınlara sebep olur.


  Büyük can ve mal kaybına sebep olan yangın hakkında bilgiler kazanmak ve yangından korunmak için her yıl 25 Eylülde başlayıp 1 Ekime kadar devam eden “YANGINDAN KORUNMA HAFTASI düzenlenmiştir. Bu hafta sebebi ile özellikle okullarda yangın ve yangından korunma yolları ile ilgili eğitimler düzenlenmektedir.

  Bu hafta içinde okullarda yangın nedir? Yangın nasıl çıkar? Yangından korunmak için neler yapılır? İtfaiye kuruluşu ve görevleri konularında konuşmalar yapılır, şiirler okunuri kompozisyon yarışmaları düzenlenir.Resim, oyun, şarkılarla hafta canlandırılır. Atasözleri, güzel sözler panolara yazılır, okulun uygun yerlerine asılır. Radyo ve televizyon yayınlarından, gazete ve dergilerden faydalanılır. Amaç, yangondan korunmak için bilgi ve beceriler kazanmaktır.

  Hiç arzu edilmediği halde çevremizde, yurdumuzda sık sık yangınların çıktığını görür ve ya duyarız. Bu yangınların daha çok elektirk kontağından; çocukların kibrit, soba, ocak gibi şeylerle oynamasından, tüpgazların patlamasından, insanların dikkatsiz davranışlarından çıktığı açıklanır. Bunlara büyük mal ve can kayıpları da eklenince yangının ne büyük bir felaket olduu gerçeği ortaya çıkar.

  Bu felaketten korunmanın yollarını insanlar çok eskiden beri aramışlar, çeşitli araç ve gereçler yapmış ve bunları her geçen gün geliştirmişlerdir. Eskiden yangın söndürmek için kazma, kanca ve taşıma sular kullanılır ve büyük zorluklar çekilirdi. 1717 yılında müslüman olup Davut ismini alarak Türk vatandaşlığına geçen bir Fransız, Fransada gördüğü yangın söndürme teşkilatını kurdu. İlk başarısını da 150 kadar tulumbacı ile İstanbul Tophanede çıkan byük bir yangını söndürmekle gösterdi. Daha sonra Yeniçeri teşkilatında “Tulumba Ocağı kuruldu. Yurdumuzda Davut Ağanın başlattığı bu teşkilat gelişip büyüyerek itfaiye teşkilatı adını aldı.

  Yangın söndürme görevi 25 Eylül 1923 tarihinde belediyelere verildi. Bugünkü “İtfaiye Teşkilatı belediyelerce kurulmuştur. İtfaiye Teşkilatında gelişmiş araç ve gereçler vardır. Bu konuda eğitilmiş becerikli, başarılı, cesur itfaiyeciler bu araçları en kısa zamanda yangın yerine götürerek yangını kısa sürede söndürürler.

  Önemli olan yangının çıkmasını önlemek bu konuda dikkatli olmak, gerekli koruyucu tedbirleri almaktır. Yangın çıktıktan sonra kısa zamanda söndürülse bile yine zararlarını görürüz.