Yangın Alarmını Kim Buldu

'Güncel Bilgiler' forumunda Meryem tarafından 4 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Yangın Alarmını Kim icat etti
  Yangın Alarmını kim buldu


  İlk yangın alarmı 1890 yılında Francis Robbins Upton tarafından icat edilmiştir. Fakat icat edildiği tarihten yaklaşık seksen yıl sonra piyasaya çıkmıştır. Francis Robbins Upton 1852 – 1921 yılları arasında yaşamış Amerikalı Fizik ve Matematikçidir. Francis Robbins Upton Tomas 1876 yılında Thomas Edison tarafından işe alındı ve Edisonun asistanı olarak çalışmaya başladı. Teori konusundaki yetenekleri sayesinde Edison ile birlikte akkor lambalar, watt-saat metre, ve büyük dinamolar konularında Edison ile beraber çalıştı. Bir çok ufak tefek çalışmanın altına imza atmasına rağmen en önemli buluşunu 1890 yılında gerçekleştirdi. Fernando J. Dibble ile birlikte yaptığı çalışmalar neticesinde oda sıcaklığının ani artışını ölçerek alarm veren cihazı yani yangın alarmını icat etti.
  1894 yılında Thomas Edisondan ayrıldı ve kendi işini kurmaya karar verdi ve inşaat işine girdi. 1911 yılından 1921 yılına, yani ölümüne kadar çimento ve kum satan bir firmanın sahibiydi.
  Francis Robbins Upton tarafından icat edilen yangın alarmı ilk defa 1969 yılında piyasaya çıktı ve satılmaya başlandı.
  Yangın alarmı piyasaya çıkışıyla çok popüler oldu. 10 yıl sonra Amerikada evlerin ve iş yerlerinin yaklaşık %90 ında yangın alarmı bulunmaktaydı.


  [​IMG]