Yamaç Paraşütü

'Spor Gündemi' forumunda Ezlem tarafından 4 Ocak 2009 tarihinde açılan konu


 1. Yamaç Paraşütü

  Uçmak, eski çağlarda insanların hayal bile edemediği bir şeydi. Yüzyıllar boyunca once hayallere, rüyalara girdi sonra havada süzülebilen oyuncaklar başladı ve insanlı ilk uçuşla birlikte insanlık için hayal olmaktan çıkıp insanlar için hayal oldu çünkü sadece seçilmiş, üstün yetenekli iyi eğitilmiş insanlar uçmanın keyfini yaşadılar. Son yüzyıl içinde ise havacılık olağanüstü gelişti ve paralelinde sportif havacılık uçmanın keyfini herkesin ayağına getirdi. Ve sonunda yamaç paraşütü sporu kuşlarla gökyüzünde dansetmenin en kolay ve en kısa ve en ucuz yolu olarak karşımızda duruyor.
  Bilgisayarın gelişimine paralel bir gelişme takip eden outdoor aktiviteleri tüm dünyada hızla yayılmaktadır. ABD’de yapılan istatistiklere göre her 5 aileden birisinde outdoor malzemesi bulunmaktadır. Sistemli çalışma hayatının getirdiği ofis içi aşırı performansın karşı ucunda yer alan outdoor sporları kişiler için bulundukları sistemli hayattan bir kaçış anlamına gelmektedir. Bu atmosferden bir anlık kurtulan kişi, doğa ile ilişki içine girerek kendi iç dengesini tekrar kazanmakta ve özellikle iş hayatında daha geniş görüşlü ve esnek davranabilmektedir. Günümüzde büyük firmalar kendi personellerine düzenli aralıklar ile motivasyon artırıcı outdoor aktiviteleri düzenlemektedirler.
  Ülkemizde de outdoora olan ilgi, bilgisayar sistemlerinin ofis çalışma disiplinin içinde yerini aldığı günden itibaren hızla artmaktadır. Başta trekking ve dalış, daha sonra ise yamaç paraşütü. Pilotlarımız arasında banka müdürleri, bilgisayar mühendisleri, sistem mühendisleri, doktorlar vb. meslek gruplarından insanlar vardır. Özel olarak dizayn edilmiş 42 m2 büyüklüğünde olan iki kişilik yamaç paraşütü ile gerçekleştirilen uçuşlara tandem denir. Tandem uçuşlarında paraşütü bu konuda deneyimli bir pilot kullanır; ikinci kişi ise yolcu pozisyonundadır. Lokasyon: Dünyanın en güvenli ve en güzel uçuş bölgelerinden biri olarak uluslararası üne sahip olan Fethiye, Ölüdeniz-Babadağ’dan 1992 yılından beri ticari amaçlı tandem uçuşları gerçekleştirilmektedir. Her uçuş yaklaşık bir saat sürmekte ve sezon boyunca yerli ve yabancı binlerce turist tarafından ilgi ile izlenmektedir. 75.000 yatak kapasiteli Fethiye’yi ziyaret eden 550.000 kişinin %60’ı İngiliz, %10’u İtalyan, %20’si Türk ve %10’u diğer ülkelerden gelen turistlerdir. Ölüdeniz’de tandem uçuşu yapanların yaklaşık %80’i yabancı turistler olup geri kalanı tatillerini veya haftasonlarını geçirmek üzere gruplar halinde bölgeye gelen şirket çalışanlarıyla yerli turistlerden oluşmaktadır. Çocuklardan yaşlılara kadar her yaştaki insan rahatlıkla tandem uçuşu yapabilmektedir.
    2. Cevap: Yamaç Paraşütü

  Ben hep uçuyorum ama ........ Yamaç paraşütünüde 2 kere denedim süper bir şey yalnız profesyonllerle deneyin mutlaka benden tavsiye
    3. Cevap: Yamaç Paraşütü

  süper olsa gerek ben hiç denemedim fakat çok isterdim denemeyi heyecanlı olduğu kesin
    4. Cevap: Yamaç Paraşütü

  Mutlaka güzeldir ama saolasınız ben denemeyeyim herhalde kalpten giderim teşekkürler,