yalovanın kültürel özellikleri

'Türkiye Coğrafyası' forumunda Aysell tarafından 28 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. yalovanın kültürel özellikleri nelerdir


  Yalova ili her mevsim turizm faaliyetinin yaşanabildiği, termal turizmi, kıyı turizmi, av turizmi, spor amaçlı doğa turizmi gibi etkinliklere sahip önemli bir liman kentidir. Özellikle dünyaca ünlü Termal kaplıcaları ve Armutlu kaplıcaları Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun sağlık, şifa ve dinlence merkezi haline gelmiştir. Yalova'nın en önemli özelliklerinden biri süs bitkileri üreticiliğinin yaygın oluşudur.

  Eski ismi Pythia olan Yalova Kaplıcaları bir yer sarsıntısı neticesinde M.Ö.2000 yılında meydana gelmiştir. Eski Yunan, Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlılar devrini yaşayan Yalova Kaplıcaları, Kral Constantinus, Kral Iustinianos, Sultan Orhan, Sultan Hamit ve Sultan Mecid tarafından muhtelif tarihlerde restore edilmiştir. Iustinianos ile karısı Sophia, Constantinus’in annesi İmparatoriçe Helen, Theodora ve Sultan Mecid’in annesi burada tedavi görmüş ve şifa bulmuşlardır. Bitinya Kıtasında yaşayan Küçük Asya Kavimleri, yerden fışkıran sıcak suların adeta bir yılan gibi kıvrıla kıvrıla yeryüzüne çıkması nedeniyle Pythion (Piton yılanı) adından esinlenilerek Pythia olarak adlandırılmıştır. Zaman zaman yörenin ortak adı olarak Pythia ve Pylai adları birleştirilerek Pylopythia olarak da adlandırılmıştır.
  Yöre Roma İmparatorluğunun bölünmesi ile Yunan Kültürü ve dinin etkisi altına girmiş dil ve kültüre inançlar Yunanlaşmıştır.Bu nedenle tanrı adları da Yunanca anılmaya başlamıştır.
  Hercules yada Herakles güç ve kuvvet tanrısıdır.Bizdeki Herakles ise sıcak su kaynağı bulma yetisine sahip bir derviştir.
  Güç ve kuvvet tanrısı Herakles ile uzaktan uzaktan yakından hiçbir ilintisi yoktur. Güç ve kuvvet tanrısı Herakles bir başka olay ile Yalova civarında karşımıza çıkmaktadır. Argonavltlar efsanesindeki bu olayda Herakles ve gemilerde bulunanlar, Gemlik Körfezinde , Armutlu –Gemlik arasındaki bölgede gemilerin su almak üzere kara çıkmışlardır.Bu sırada Herakles’in erkek arkadaşı Hylas (Ialos) bir vadi içinde kaybolmuştur, günlerce aranmış ancak bulunamamıştır. Her yıl bu bölgeye gelinerek meşalelerle Hylas’ın aranması bir anane haline gelmiştir.
  Asklepios sağlık mabudu olarak tanınmıştır. Asklepios zamanında ve ondan sonra Nemfler’e (Hurilere) ibadet edilmiştir.
  Nemfler’e inanç, putperestlik zamanından beri devam ettiği gibi Hıristiyanlığın başlangıcında da devam ettirilmiştir. Menodora, Metrodora, Nymphodora adında üç kız kardeş kaplıcaların tepelerine gelirler ve Hıristiyanlık propagandası yaparlar. Bunu haber alan İmparator Galerius Maksimianus Yalova Hâkimi Fronto’ya bu üç kız kardeşi 4.Asrın 1.yarısında idam ettirir.
  Cumhuriyet’in kurulmasıyla birlikte Yalova’nın antik çağlardan bu yana kaplıca kenti niteliği, yeni boyutlar kazanmış ve pekişmiştir. Kuşkusuz bu koşulların ortaya çıkışının en önemli nedeni Atatürk’tür. Zira doğal güzelliğine hayran olduğu Kaplıca’ya 1929 yılında Termal Atatürk Köşkü ile Yalova’ya da köşkler yaptırmış ve hem dinlenme hem de çalışma yapmak üzere belirli zamanlarda Yalova’ya gelmiştir.
  Ayrıca Prof.Dr. Arif Müfit Mansel’e yörenin tarihi geçmişi ile ilgili araştırmalar yaptırmıştır.Mansel’in çalışmaları 1936 yılında yayınlanmıştır.
  Termal; Yalova’ya 12 km. mesafede bulunur ve ulaşımı kolaydır. Çok işlek bir hat olan ve gece gündüz gidiş dönüş olanağı bulunan Yalova-Termal karayolunun yanı sıra Termal-Çınarcık yolu da ulaşım kolaylığına sahiptir.
  Dünya insanının özlem duyduğu muhteşem bir doğa harikası, bulunmaz bir şifa kaynağı Termal. Yemyeşil ormanları, doğal bitki örtüsü, tarihi değeri, şifalı su kaynakları ile dünyada eşine az rastlanan ender yerlerden biridir.
  2200 metre derinlikten geldiği saptanan termal suyu, içinde taşıdığı maddeler nedeni ile 1911 yılında Roma’da yapılan Dünya Termal Suları Değerlendirilmesi’nde Dünya Birinciliği Ödülünü kazanmıştır.
  Kaplıca suları romatizmalı ve metabolizmalı hastalıklarda, sindirim sistemi, karaciğer, safta kesesi, böbrek ve idrar yolları hastalıkları, ortopedik operasyonlar sonrası, deri hastalıkları, psikolojik hastalıklar kadın hastalıkları gibi rahatsızlıklara şifa dağıtmaktadır.
   


Yükleniyor...