yalıtımın ekonomik önemi nedir belirtiniz

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 23 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. yalıtımın ekonomik önemi nedir Kısaca

  Yalıtımın Ekonomik Önemi Nedir

  Isı yalıtımı sayesinde bina içerisindeki ısı, bina dışarısındaki ısıdan daha geç etkilenir. Bina içi daha geç soğur. Buda ısınmada kullanılan yakıtın daha az yakılmasına ve dolaysısıyla aile ve devlet ekonomisine büyük bir katkı sağlar.

  Isı Yalıtımının Faydaları
  Isı yalıtımı yapılmasıyla, binadan dışarıya olan ısı kaybı yalıtımsız duruma göre azalır, dolayısıyla ısınma için tüketilen yakıt miktarı da azalmış olur. Bu azalma miktarı, binanızın bulunduğu iklim bölgesine göre değişmekle birlikte %50 - %70 arasındadır. Yani yalıtımsız bir eviniz varsa ve kışın evinizi ısıtmak için ayda 100 birim yakıt tüketiyorsanız, evinizi yalıtarak bu tüketimi 50 birime hatta 30 birime düşürebilirsiniz. Başka bir ifadeyle ayda 100 TL yakıt faturası yerine, ayda 50 TL hatta 30 TL fatura ödersiniz.


  Isı yalıtımlı duvarlarda iç yüzeylerde terleme sonucu küflenmeler, siyah lekelenmeler ve sıva veya boya kabarmaları (kış aylarında çok sık görülen, ama dışarıdan su sızması olarak nitelendirilen durum) oluşmaz.


  Yaşanılan odalar içinde hastalanmaya neden olan bölgesel sıcak-soğuk farkları oluşmaz, dolayısıyla sağlık harcamaları azalır.


  Isı yalıtımlı duvarların içinde difüzyon sonucu su yoğuşması oluşmayacağından, duvarlardaki malzemeler korozyona uğramaz (örneğin inşaat çelikleri paslanıp incelmez).


  Isı yalıtımlı binalar daha az yakıt yakacaklarından havayı kirletme miktarları azalır.