Yakın Gözlüğü Tarihmi Oluyor

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 15 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  İnsanlar toplum içinde gazete okurken, sipariş vermek için menü incelerken ya da cep telefonlarını kullanırken yakın gözlüğü takmak istemiyor.Kadınlarda 40-42 yaş, erkeklerde ise 44-45 yaş sonrasında yakını görme sorunu yani presbiyopi başlıyor.

  Hastanın gözü, diğer lazer tedavilerinde olduğu gibi hazırlanıyor. Gözün, uzak ve yakın görüşte ne kadar düzeltmeye ihtiyacı olduğuna dair bilgiler sisteme yükleniyor ve kornea buna göre yeniden şekillendiriliyor. Tedavinin uygulanması yaklaşık 4-5 dakika sürüyor.

  İşlemden sonra birkaç gün boyunca hafif bulanıklık görülebiliyor, ardından mükemmel bir yakını görme durumu oluşuyor. Hasta, prospektüsten daha küçük olan yazıları okur hale geliyor. Bu işlem, her iki göze birden uygulanıyor. Yani supracor', uzak görüşü bozmadan hem uzak hem yakın görmeyi tek seansta güvenle düzeltmeye yardımcı oluyor. Diğer yöntemlerde gözbebeği alanı içerisinde istenmeyen sapmalar oluşup uzak görüş bozulurken, bu yöntemde böyle bir risk bulunmuyor ve başarı oranları yüzde 90'a ulaşıyor.

  Tedavinin kullanılabileceği gruplar konusunda şunları ifade etti: Gözün ihtiyacı 1.75-2 derece gibi gerçekten ileri rakamlara ulaşmış olan 46 yaş üstü hastalarda tercih ediliyor. Kuru göz, katarakt, ince kornea, glokom, keratokonus gibi göz hastalıkları olanlara, diyabete ya da başka bir hastalığa bağlı kanama problemi yaşayanlara uygulanamıyor. Ayrıca hamilelik, romatizmal veya şiddetli metabolik hastalık gibi lazer işlemine engel oluşturan durumlarda da supracor tedavisi yapılamıyor.
    2. Cevap: Yakın Gözlüğü Tarihmi Oluyor

  Bence de tarih olmalı...Tıpta bu kadar gelişme varken, buna da bir çözüm bulunmalıydı zaten...