Yahya Murat Demirel kimdir, hayatı

'Biyografi' forumunda ZeuS tarafından 26 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Yahya Murat Demirel,
  Yahya Murat Demirel kimdir,
  Yahya Murat Demirel Hakkında Bilgi

  Yahya Murat Demirel hayatı;Yahya Murat Demirel

  İşadamı. Ege Bank'ın eski sahibi. Süleyman Demirel'in kardeşi Şevket Demirel'in oğludur.

  Murat Demirel'in 1998'deki askerlik ertelemesi ile bedelli başvurusu iptal edildi. Bakanlık Genel Sekreteri Kurmay Albay Ahmet H. Arabacıbaşı'nın imzasını taşıyan belgeden, asker kaçağı olarak arandığı anlaşıldı. Yahya Murat sonunda Sivas 5. Piyade Er Eğitim Tugayı'nda bedelli asker oldu. 8 Ağustos 2000'de kışlada yine asker üniforması giymiş olan ancak asker olmayan bir kişi tarafından bıçaklı saldırıya uğrayarak yaralandı.

  Yahya Murat Demirel, iş yaşamında kuzeni Yahya Murat Demirel ile adının karıştırılmasından hep rahatsız oldu. Yahya Murat 34 yaşında, Şevket Demirel'in oğlu. Kuzen Yahya 52 yaşında ve Hacı Ali Demirel'in oğlu... İki kuzen de 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yeğeni... Yahya Demirel adını hayali sunta ihracatıyla duyurmuştu. Yahya, cezaevinde yattı, çıktı, vuruldu. Şekerbank'tan büyük paralar çekti. Kıbrıs'ta bir banka kurdu, sonra kapatıldı.

  Egebank'ın öyküsü
  Yahya Murat Demirel, 1990'ların başında Demyön şirketler grubunu kurdu, kerestecilik işine ağırlık verdi. O da kuzen Yahya gibi finans işine merak sardı. Demyön'ü bir gecede kapatıverdi. Hüseyin Bayraktar'dan Egebank'ı satın aldı.

  Yahya Murat Demirel'ın sahibi olduğu Egebank'a 1999 yılı sonlarındaki Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından el konuldu. Mevduat Sigorta Fonu, Egebank'ın eski patronu Yahya Murat Demirel ile 5 şirketi aleyhine bankanın içini boşalttığı gerekçesiyle 259 trilyon 722 milyar liralık rekor sayılabilecek bir alacak davası açtı.

  1928 yılında İzmir Esnaf ve Ahili Bankası adıyla kurulan Egebank, 1988'de Şevket Demirel Grubu'na geçmişti. Bankanın içini boşalttığı basında yer aldı. Egebank, ''250 dolara bile repo'' ve ''Neyi meşhur?'' sloganıyla tüm medya kuruluşlarını reklam bombardımanına tutmuştu.

  O'nun dayısı amcasıdır
  Gazeteci Yalçın Bayer, Yahya Murat'ı şöyle anlatıyor: "Murat Demirel'in hedefleri büyüktü. İrlanda'da bir yatırım şirketi kurdu, başına da Merkez Bankası eski başkanı Rüştü Saracoğlu'nu getirdi. Türk cumhuriyetlerine merak sardı, Kazakistan ve Azerbaycan'da banka kurmanın yollarını aradı. Hatta çıkan haberlere göre Kazakistan'da bir banka satın aldı. Azerbaycan'da pazar araştırması yapıyordu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'e 'böyyük' bir adamdan mektup götürdü. (Dileriz bu mektup bir gün yayımlanır.) Murat Demirel, Danıştay'dan çıkacak karar sonucuna göre belki de Egebank'la ilgili bilinmeyen dosyaları açıklayacak... "

  Ve Demirel'in "yiyeni" hapiste Yahya Murat Demirel'in Egebank'a 1999 yılı sonlarındaki Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından el konulmasıyla başlayan yargıdaki serüveni 2 Ekim 2000'de hapisaneye kadar uzandı...
  alıntı
   


Similar Threads: Yahya Murat
Forum Başlık Tarih
Biyografi Münavi (Yahya Bin Muhammed) Kimdir Kısaca 6 Ocak 2013
Biyografi Yahya Demirel Kimdir? 8 Kasım 2012
Biyografi Yahya Kemal Beyatlı Eserleri 21 Ekim 2012
Biyografi Taşlıcalı Yahya Kimdir? 18 Eylül 2012
Biyografi Yahya Doğu Demir Resimleri 4 Eylül 2012