Yağmurlu Havalarda Araç Sürüşü

'Güncel Bilgiler' forumunda aykuta tarafından 8 May 2009 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  Türkiye yağış kuşağında olan bir ülke. Yılın yarısını yağışlı geçiren bir ülkede yağmurlu havalarda sürücülerin çok dikkat etmesi gereken hayati noktalar var. Peki bunlar neler?


  -Sollama esnasında aracın silecekleri en yüksek hızında çalıştırılmalıdır.

  -Kısa farlar devamlı açık tutulmalıdır.

  -Yoğun yağışlı ve çamurlu yollarda ön, arka farlar, stoplar, sinyaller ve fren lambaları belli aralıklarla silinmelidir.

  -Su birikintilerine girildikten sonra ıslanan fren balatalarını kurutmak için kısa bir süre frene hafifçe basılmalıdır.

  -Araca binmeden önce ıslanan ayakkabıların acil bir durumda fren pedalından kaymasını engellemek için bir bezle taban kısmı silinmelidir.

  -Yağmurlu havalarda gaza gereğinden fazla basmak, sert bir şekilde frene basmak, ani bir şekilde direksiyonu çevirmek ve debriyajdan ayağın hızlıca çekilmesi kayma hareketini daha kolay başlatacağından bu hareketlerden özellikle kaçınılmalıdır.

  -Yağmurun ilk yağdığı an yol yüzeyinde birikmiş olan toz ve yağlar yolu daha da kayganlaştıracağı için bu dakikalarda hız yavaşlatılmalı ve ani hareketlerden kaçınılmalıdır.

  -Sağanak yağmur esnasında oluşan su birikintilerine girerken aquaplaning (su yastığı üstünde kayma) olayı oluşur. Bu durumlarda direksiyon sıkıca tutulmalı ve hız kesmek için ayak gazdan çekilmeli, frene çok yavaş basılmalı (eğer ABS varsa sonuna kadar basılmalıdır) ve ani haraketlerden kaçınılmalıdır.

  -Özellikle lastiklerinizin dış derinliği 3 mm'den az ise öndeki aracın lastik izleri takip edilerek kayma riski azaltılabilir.

  Bu önlemler sizin alabileceğiniz türden. Yağışlı havalarda bir sürprizle karşılaşmamak için her zaman otomobilinizin bakımını yaptırmayı unutmayın.

  İyi sürüşler
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 May 2009
 2. Cevap: Yağmurlu Havalarda Araç Sürüşü

  Sürücülerin çok dikkat etmesi gereken bir konuya değinmişsin Aykut. Teşekkürler. :f40:

  Ben Su birikintilerine girildikten sonra ıslanan fren balatalarını kurutmak için kısa bir süre frene hafifçe basılmalıdır. bunu bilmiyordum. Sayende öğrenmiş oldum. Bundan sonra dikkat ederim.
  :f63:
   
 3. Cevap: Yağmurlu Havalarda Araç Sürüşü

  Yağmurun ilk yağdığı an yol yüzeyinde birikmiş olan toz ve yağlar yolu daha da kayganlaştıracağı için bu dakikalarda hız yavaşlatılmalı ve ani hareketlerden kaçınılmalıdır.

  işte bunu çok iyi bilenlerdenim :(
   
 4. Cevap: Yağmurlu Havalarda Araç Sürüşü

  Yağmurlu havalarda güvenli sürüş yapmanın ipuçları niteliğinde bir konu teşekkürler Aykuta:f40: