Yağmurlu Havada Araç Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

'Ders notları' forumunda Ezlem tarafından 3 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. Yağmurlu Havada Araç Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Yağmur, sahilde yürüyorsanız bir keyiftir. Ama araba kullanırken sürücü için o kadar da keyifli olduğu söylenemez. Silecekler, su birikintileri, takip mesafesi derken can sıkıcı olabilir. Peki, yağmurlu havada araç kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

  * Yola çıkmadan önce silecek suyunuzun dolu olduğundan emin olun. Her zaman yağmur yağmaz; öndeki aracın çamuru, diğer araçların attığı çamurlu sular…Görüşünüzü kısıtlar. Gerekiyorsa silecek suyu takviye edin.
  * Sileceklerinizi hafif nemli bir bezle silip, birikmiş yağı kiri temizleyin. Böylece tam silmemesinin önüne geçmiş olursunuz.
  * Lastiklerinizin aşınmamış olması gerektiğini söylemeye gerek yok aslında. Her hava koşulunda iyi durumdaki bir lastik, yol tutuşunuzu artırır.
  * Aracınıza bindiğinizde aracınız içi buğu ise, tamamen bu konu için yazılmış yazımızı mutlaka okuyun.
  * Ayakkabınızın ve pedalların çamur olmadığından emin olun.
  * Su, yüzeyin sürtünme katsayısını düşürür. Bu da, aynı hızda frene basıldığında ıslak zeminde, kuru zemine kıyasla daha uzun mesafade durulabileceğiniz anlamına gelir. Hızını azaltın.Takip mesafenizi artırın.
  * Çok önemli bir not: yeni ıslanmış bir yol, saatlerdir yağmur yağan bir yoldan daha tehlikelidir. Yol üzerinde birikmiş toz ve yağlar, ilk düşen yağmur ile birlikte yolu ciddi anlamda kayganlaştırır. Böyle bir durumla karşılaşırsanız paniklemeyin, ayağınızı gazdan çekin ve makul bir sürate inin.
  * Sollamaya çıktığınızda sileceklerinizin hızını artırın. Solladığınız aracın lastiklerinden gelen su, görüşünüzü bozabilir. TIR sollarken yeri geldiğinde son kademeye alın. Bir anlık görüşünüz kaybolsa da paniklemeyin. Sağlam bir yağmurda TIR sollamak gerçekten dikkat isteyen bir iş.
  * Su birikintilerine girmekten mümkün olduğu kadar kaçının. Çukur olabilir, aracınıza zarar verebilir. Ayrıca yüksek süratte, aracın hakimiyetini de bozacaktır. Girmek zorunda kalırsanız direksiyonu sıkı tutun.
  * Öndeki aracın lastik izlerinden ilerlerseniz, nispeten daha kuru bir yüzey yakalamış olursunuz.
  * Zaman zaman frene basıp, ıslanan kampanaların kurumasını sağlayın.
  * Ani frenden mümkün mertebe kaçının.