Yağlı Saçların Bakımı Nasıl Yapılır?

'Kişisel Bakım' forumunda Yasemin tarafından 17 Kas 2013 tarihinde açılan konu

  1. Yağlı saçlar asahip olmak oldukça can sıkıcıdı bir durumdur.

    [IMGALT=https://forumdas.net/upl/uploads/yagli-saclara-cozumler-31002.jpg]yagli-saclara-cozumler-31002[/IMGALT]

    Çünkü ne yaparsanız yapın saçlarınız her zaman sönük cansız ve yağlı görünmeye devam eder. Bu nedenle özellikle şampuan ve saç kremi seçerken dikkat etmeniz gereken şey saç yapımıza uygun saç kremi ve şampuan seçmeniz olacaktır.Saçlarınızı sık yıkamanız gerektiğinide hatırlatmak istiyoruz.Ayrıca yağlı saç tipine sahip olanlar, sıcak suyla yıkanmaktan kaçınmalı, onları ılık suyla ve yağlı saçlara uygun bir şampuanla yıkamalıdır.

    Yıkama sırasında saçlı deriye hafif masaj uygulamalı ve kesinlikle saç kremi kullanmamalıdır.Yağlı saçları, sıcak fönle kurutmak yerine, kendi kendine kurumaya bırakmak ya da fönün ılık ayarıyla kurutmak gerekir.Yağlı saçlar için, kimyasal içerikli şampuanlar yerine bitki özlü şampuanlar tercih edilmeli. Çünkü, kimyasal içerikli şampuan saç derisini kurutur, bu kuruluğu gidermek için deri daha fazla salgı yapar.

    Yıkama sonrası bu saçlar, sirke veya limon suyu ile durulanırsa yağ asit oranı dengelenmiş olur. Yağ bezlerini dinlendiren, bitki özü içeren kürler uygulamak gerekir. Bu kürler, saçın ihtiyaç duyduğu nemi sağlar ve saç derisinin metabolizmasını canlandırır.Yağlı saçların çok sık taranması doğru değildir. Sık tarama, salgı bezlerini harekete geçirerek yağlanmayı artırır.Ayrıca, yağlı saçları şekillendirirken, köpük veya sprey kullanmak yerine jöleyi tercih etmek doğru olacaktır.Saçlarla fazla oynanmamalı.