Yağlı saçlar ve çözümü

'Kadınca' forumunda yasemin cemre tarafından 6 Ara 2008 tarihinde açılan konu

 1. Yağlı saçlar
  Saçlar neden yağlanır?

  Yağlı saç diye bir şey yoktur, aslında saçlı deri yağlıdır ve bu yağ saçları da yağlandırır. Düz saçlı kişilerde saçlı deriden salgılanan yağ gün içinde saçlara hızla yayılır, fakat çok kıvırcık saçlı kişilerde yağ saçlara doğru az yayılır. Daha çok düz saçlı olan Asya ırkında saçlar genellikle düz olduğundan yağlanma problemi daha sık iken, zencilerin saçları daha kıvırcık olduğundan çoğunlukla kurudur.

  Yağlı saçlar nasıl tedavi edilmelidir?

  Özellikle yağlı saç derisinin, sağlığını kazanması için kullanılacak şampuanın çok dikkatli seçilmesi gerekir. Yağlı saçı tedavi etmenin yolu saçlı derideki yağı uzaklaştırmaktır.

  Yağlı saçlar için kullanılan şampuanlar, yağı arıtmak için ağır surfaktanlar içerirler. Surfaktanlar yağı ve sudaki kiri uzaklaştırırlar.

  Saçlar ne sıklıkla yıkanmalıdır?

  Bir çok kişi şampuanların saçlı deriyi değil saçları yıkadığını düşünmektedir. Aslında şampuanlar saçlı deriyi temizlemek ve saçın sağlığını korumak için üretilmişlerdir. Bu nedenle şampuan seçimi saçlı deriye göre yapılmalıdır.

  Yağlı saçın çok sık yıkanması, aslında saç derisindeki yağ hücrelerinin daha fazla çalışmasına , bu da daha fazla yağlanmaya neden olabilir . Aşırı yağ salgısı olan saçlar bir günde , hatta birkaç saatte yağlanabilir. Ama kesinlikle saçlar günde bir den fazla yıkanmamalı, hatta yıkama sıklığı gün aşıya çekilmeye çalışılmalıdır. Saçlarınızı her gün yıkayacaksanız her gün kullanılan çok yumuşak bir şampuanla birlikte; haftada bir kullanmak üzere derin temizleyici özelliği olan bir şampuan kullanmalısınız.

  Yağlı saçlar nasıl yıkanmalıdır?

  Aşırı yağlı saçları yıkarken saçlar şampuanlanmadan önce saçlı deriyi iki kez yıkamak gerekebilir. Hastaya şampuanın köpürmeye başlamasının, saçlı derideki yağın uzaklaşması anlamına geldiği anlatılmalıdır. Bazen saçlı deri çok yağlı olduğunda, yağlar deriden uzaklaştırıldığı için köpürme olmayacaktır.

  Saçı uzun olan bayanlar şampuanı saçlı derilerine saçlarını tepede toplamadan uygulamalı ve parmaklarla saçlı deriye masaj uygulanmalıdır.

  Yağlı saçlar için nasıl şampuanlar kullanılmalıdır?

  Saç bakım ürünlerinin saçı yağlandırmadan, saçın dokusunu geliştirip, kırılmasını ve derinin de kurumasını önlemesi, nemlendirici etki yaratması gerekir. Şampuan seçimi diğer önemli faktördür. Çeşitli saç tiplerine göre üretilen farklı şampuanlar vardır. Yağlı saçlar için olan şampuanlar az nemlendirici ve kuvvetli şampuanlar içerirler. Ürün seçerken , yağ ,silikon , lanolin içermeyenleri tercih ediniz.

  Saç kremi kullanılmalı mı dır?

  Saç kremi ve içerisinde nemlendirici de bulunduran ikisi bir arada ürünleri yağlı saçlarda kullanmayınız. Zaten yağ en iyi koruyucudur. Saça sürülen nemlendiriciler, sadece deriden salgılanan yağın kolayca saçta yayılmasına neden olur. Eğer muhakkak saç kremi kullanılacaksa; yıkamadan sonra, çok hafif bir saç kremi sadece saç uçlarına kullanılabilir.

  Saçlar nasıl şekillendirilmelidir?

  Saçı sık fırçalamak ve taramakta saçların yağlanmasını hızlandırır. Fırçalama işlemi yağ bezlerini de aktifleştirir. Ayrıca saçlar mümkün olduğunca az toplanmalıdır.

  Ayrıca saçların kolay şekil alabilir şekilde kesilmesi de saça yapılan işlemleri azaltacağından yağlanmayı azaltır. Örneğin perma yapılması, saçları kabartarak saçlı deriden uzaklaştırdığından, saçların yağlanmasını azaltır.

  Yağlı saçın zararları nelerdir?

  Aşırı yağlanma engellenmezse saçlarda dökülmeye yol açabilir. Ayrıca pitrosporium denen ve saçlı deri de bulunan bir mantarın sayısını arttırarak saçlarda kepeklenmeye ve de seboreik egzamanın ortaya çıkmasına veya alevlenmesine neden olur. Bu nedenle yağlanmanın engellenmesi saç ve saç derisinin sağlığı açısından önemlidir.
   
 2. çok güzel bilgiler bunları ela ile erende görmeli mutlaka
   
 3. nurdin eger sende saç dökülmesi varsa yasemin cemrenin saç dökülmesi başlıgını okuyabilrsin
   
 4. Yağlı saçlara sahip olanlar için küçük ve kolay bir karışım; [​IMG]
  ben bu resmi bir yerden hatırlıyorum sanki :f106:


  * 1 kahve fincanı elma sirkesi,
  * 1 tatlı kaşığı kekik suyu,
  * 1 çay kaşığı tuz,
  * 1 su bardağı suyu karıştırın

  Elde ettiğiniz karışımı saç diplerinize masaj yaparak sürün. Daha sonra nemli ve sıcak bir havluya sararak yaklaşık iki saat saçınızda bekletin.

  Yağlı saçlar için özel bir şampuanla saçlarınızı yıkayın. Bu saç bakım maskesini haftada bir tekrarlamanızda fayda var.
   
 5. yasemin biraz sonra anşa inelimde senin yanaklarından bi güzel öpüm

  saol bu bilgi için
   
 6. nurdin o ezlem in resmi
   
 7. gerçek mi ? ;)
   
 8. evet nurdin abi
   
 9. oradan nereye gitceksiniz
   
 10. Nurdinnnnn:f40: sen yaşamaktan bıktım galibaaaa arkadaşımm :f31:

  Benim saçım hiçte yağlı değil çokta modern ben seviyorum saçlarımı bikerem;) :

  Bu arada küstüm artık bilmem gönlümü nasıl alacaksın..:f20:
   
 11. ezlem inan benim bir suçum yok:f63:

  google'nin suçu :f84: yağlı saç yazdım görsellerde aradım inan ilk sırada sen varsın
  hit yapmışsın daha ne istiyorsun :f40: :f106:
   
 12. nurdin abi yasemin cemre yanımda bu konuyu guuldan araştırırken öyle bi resim çıkmadıgını sölüyo
   
 13. blue ordan forumdaş sitesine gitcez hep beraber
   
 14. guul 'a :f30: sadece yağlı saç yazın ve görsellerde arayın
  size yalan borcum mu var ?:f106:

  [​IMG]
  resmin üzerine tıklayarak büyültebilrisiniz :f40:
   
 15. a evet dogru sölüyon ama yaglı saçlar resmi deyince çıkıyo
   
 16. onu oraya güzel bir hatun resmi koyalım diye koymuşlar sende bunu yedinmi nurdin..Hala küsüm..