Yağlı Cildi Dengelemek İçin Tavsiyeler

'Kişisel Bakım' forumunda YAREN tarafından 25 Mar 2009 tarihinde açılan konu

 1. Birçok cilt tipi vardır ve bunlardan biri de yağlı ciltlerdir. Eğer yağlı bir cildiniz varsa size bir iyi bir de kötü haberimiz var. İyi haber; yağlı ciltler kırışıklıkların en az ve en geç yaşandığı, yaşlanmanın (cilt lekeleri oluşması gibi) her türlü belirtilerine en az maruz kalan cilt tipidir. Bunun sebebi mevcut yağın nemi cildinize hapsetmesi ve cildin nemlendirici kullanılmadığı durumlarda bile nemli kalmasıdır. Kötü haber ise; yağlı cilt tıkanık yüzeyler, siyah noktalar ve ölü deri hücrelerinin oluşmasına çok yatkın cilt tipidir.

  Avantajlarına rağmen en iyi cildi elde etmek için yağlı ciltte dengeleme yapmak gerekir. Yağlı bir cildiniz olduğu için sakın üzülmeyin. Birkaç pratik adımla bu durumdan kurtulabilir, cildinizin dengesini sağlayabilirsiniz. Aşağıda yağlı ciltler için hazırladığımız tavsiyeleri uygulayarak daha dengeli ve daha sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz. Eğer yağlı cilt yüzünüzde ciddi ve sürekli sivilce, akne sorununa neden oluyorsa daha etkili bir tedavi için cilt doktoru ile görüşmeniz gerekebilir.

  Su için: Su doğal yollardan yağlı ciltlerin nemlenmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra toksinlerin de vücuttan atılmasını sağar. Bu da vücutta bakteri oluşumunu azaltır. Günde yaklaşık olarak 8 bardak su içmeniz hem cildiniz hem de diğer organlarınız için yararlı olacaktır.

  Sağlıklı beslenin: Yağlı ve kızarmış yiyeceklerden çok fazla tüketmek de yağlı bir cildin sivilce ve akne üretmesine, daha fazla yağlanmasına katkıda bulunur. Daha az yağlı ve hatta mümkünse yağsız yiyecekler tükettiğiniz zaman cildinizdeki yağ oranının azalmasına yardımcı olursunuz. Bol bol sebze ve mevsiminde meyveler tüketin.

  Yüzünüzü nazikçe yıkayın: Temizleyici kullanarak yüzü yıkamak ve kurulamak yağlı ciltler için çözüm değildir. Kullandığınız temizleyiciye dikkat edin, çünkü çok ağır temizleyiciler sanılanın aksine cildin daha fazla yağ üretmesine sebep olurlar. Bunun nedeni ise cildin olması gerektiğinde daha fazla kuru olduğu durumlarda sisteminizin cildinizde bir sorun olduğunu düşünerek daha fazla yağ üretmesidir. Bu insan vücudunun kendini koruma mekanizmasının bir sonucudur. Yağlı cildiniz varsa kullanmanız gereken temizleyici daha yumuşak ve hassas bir temizleyici olmalıdır. Bunun yanı sıra losyonlar ve nem sağlayan bir takım bakım ürünleri de kullanabilirsiniz.

  Yağlı bir cildiniz varsa asla yüzünüzü sabun ile sürekli olarak yıkamayın. Yağlı ciltlerde sabun kullanmak cildin çok fazla kurumasına ve yukarıda bahsettiğimiz gibi vücudun cildi korumak adına daha fazla yağ salgılamasına neden olur. Bu sürekli tekrarlayan bir durum olursa yüzde sivilceler ve siyah noktalarda artış görülür.

  Yine cildin aşırı derecede kurumasına neden olan kolonya gibi ürünleri ve kolonyalı mendilleri yüzünüze sürmekten kaçının. Yüzünüz fazla yağlandıysa bir kağıt peçeye ile fazlalığı alabilir ya da sadece su ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Marketlerde bulabileceğiniz yumuşatıcı kremli ıslak mendilleri sık olmamakla birlikte kullanabilirsiniz.

  Yağlı cildi dengelemek için akşamları yatmadan ve sabahları kalkınca mutlaka yüzünüzü yıkayın ve içeriğinde alkol ve sabun olmayan cilt temizleyicileri ile temizledikten sonra yağ içermeyen bir nemlendirici ile nemlendirin.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Eyl 2014
 2. ellerinize sağlık
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Eyl 2014