Yağ Alma Liposakşın

'Kişisel Bakım' forumunda eftelya tarafından 3 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. Yağ Alma - Liposakşın Hakkında Sık Sorulan Sorular

  1. Yağ alınan yerlerde girinti çıkıntı çökmeler oluyormuş?

  Her liposakşın girişiminde bu risk vardır. Normal şartlarda olmaması gerekir. Bazı nadir durumlarda belli kısımlardan fazla yağ alınması sonucunda ya da ameliyat sonrası devrede bazı kısımlarda kontrol edilemeyen yağ hücrelerinin parçalanması ya da erimesi sonucunda oluşabilir. Özellikle çok kalın kanüller kullanıldığında çökme riski artar. Bunun için daha çok ince kanüller tercih edilmelidir.

  2. Daha sonra kilo alınırsa ne olur?

  Fazla kilo alınması durumunda tabii liposakşın bölgesinde de yağ birikimi olacaktır ancak eskisine göre bu oran daha düşük olacaktır.

  3. Liposakşın ameliyatında ölenler oluyormuş?

  Her cerrahi girişimin belli bir riski vardır. Bu risk oranı, güvenli sınırlar aşıldığında birden yükselir. Liposakşında güvenli sınır tartışmalı olmakla birlikte 4-5 litre dir.

  4. Liposakşın zayıflama ameliyatı mıdır?

  Hayır değildir. Aksine diyet ve egzersizle ideal kilonuza yaklaştıktan sonra gideremediğiniz bölgesel yağ fazlalıklarının alınması liposakşın için idealdir. Aşırı kilolu hastalar için liposakşın uygun olmayıp hatta tehlikeli olabilir.

  5. Liposakşın ile selülitler yokedilebilir mi?

  Selülitler liposakşın ile yok edilemez ancak azaltılabilir. Selülit görüntüsünü arttıran faktörlerden biri bölgesel yağ fazlalılığı olduğu için yağ kompartmanlarının yaptığı basınç azalınca selülit görüntüsü azalacaktır. Bu azalmadan mükemmel bir sonuç beklenmemelidir.

  6. Doğum yaptım ne zaman liposakşın yaptırabilirim?

  Doğumdan en erken bir yıl sonra liposakşın yapılabilir. Bunun için hamilelikte alınan kiloların büyük kısmının geri verilmiş olması gerekir.

  Liposakşın uygulamasının en önemli riski nedir?

  Özellikle güvenli sınırın aşıldığı durumlarda yağ embolisi riski yüksektir. Emboli, bir parçacığın kana karışarak kendisinden daha küçük çapta bir damarı tıkamasıdır. Damarın tıkanması ise beslediği organ dokusunda tahribata ve hücre ölümüne neden olabilir.

  8. Tümesan liposakşın nedir?

  Klasik liposakşın uygulamasında vakum motoruna bağlı kanüller küçük bir delikten sokularak yağ dokusu alınıyordu. Günümüzde ise, yaygın olarak uygulanan tümesan teknikte, liposakşın yapılacak olan bölgeye önce içinde bazı ilaçların bir förmüle dayanılarak eklendiği belli hacimde sıvı enjekte edilmektedir. Bu sıvı içine konan adrenalin, damarları büzerek hem kan kaybını hem de ameliyat sonrası oluşan morlukları büyük oranda azaltmaktadır. Lidokain ise ameliyat sonrası ağrıyı azaltmaktadır.

  9. Ne farkları var? Lipoplasti - Liposkaltür - Lipoşeyping - Liposakşın?

  Aslında bu isimlerin pek farkı yoktur. Bu isimler bilimsel olmaktan daha çok ticari olarak değerlendirilebilir. Liposakşın dışındaki isimler, alınan yağ dokusunun enjektörle başka bölgelere aktarılması ya da geri verilmesine dayanılarak üretilmiştir. Temelde yapılan işlem aynıdır.

  Kaynak: Prof. Dr. Kutlu Sevin
   


Similar Threads: Yağ Alma
Forum Başlık Tarih
Kişisel Bakım Yağlı saçlara doğal çözüm 4 Haziran 2014
Kişisel Bakım Yağlı ciltler için günlük cilt bakımı nasıl yapılır 2 Haziran 2014
Kişisel Bakım Yağlı saçlar için ne yapmalı çözüm önerileri 1 Haziran 2014
Kişisel Bakım yağlı ciltler için bakım önerileri 28 Mayıs 2014
Kişisel Bakım Kuru saçlar için ev yapımı sıcak yağ maskesi 14 Mayıs 2014