Yabani Mantarlara Dikkat

'Sağlık Rehberi' forumunda Merve tarafından 25 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]  Yabani Mantar Yerine Kültür Mantarı Tercih Edilmeli

  Yağışla birlikte doğa canlandı ve mantarlar çoğaldı. Mantar tüketimine dikkat etmek gerekiyor. Çünkü yabani mantarlar, zehirlenmeye sebep olabiliyor. Uzmanlar, yabani mantar yerine, sağlıklı ortamda üretilen kültür mantarının yenilmesini tavsiye ediyor.


  Yabani mantar tüketiminde sonuç ölüm de olabiliyor.
  Zehirli mantarların neden olabileceği sağlık sorunlarıyla ilgili ise Prof. Dr. Hayri Levent Yılmaz, şunları söyledi:
  "Eğer ilk 6 saat içerisinde bulantı kusma şeklinde bulgu veriyorsa, yüzde 100 değil ama genellikle iyi gidişli, ama 6. saatten sonra bulgu veriyorsa, genellikle kötü gidişli ölüme bile gidebilecek olgular ortaya çıkabilecek, kiminde karaciğer tamamen iflas edecek, karaciğer değişimi gerekecek, kiminde böbrek yetmezliği gelişecek."


  Uzmanlar yabani mantar yerine, kültür mantarının tüketilmesini tavsiye ediyor. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saadet Büyükalaca, bu konuda şunları dile getirdi:
  "Beyaz şapkalı kültür mantarı yaygın olarak bulunan kesinlikle zehirli olmaz. Şu sorularla da çok karşılaşıyoruz. Dolapta çok durdu, ya da aldığımızda üstünde siyahlık vardı, yapış yapıştı, bu artık zehirler mi, zehirli diye yemedik attık. Tür değişimi olmaz. Nasıl kedi köpeğe dönüşmezse, zehirsiz bir mantarın zehirli mantara dönüşme ihtimali yok."
  Uzmanlar uyarıyor; doğadan bulduğunuz hiçbir mantarı yemeyin!
  kaynak:trthaber