Wisc-R Zeka Testi | IQ Test

'Bebek Bakımı' forumunda alemşah tarafından 30 Eylül 2010 tarihinde açılan konu


 1. WISC - R Testi Nedir ? WISC-R TÜRKİYE'DE STANDARDİZASYONU VE GEÇERLİLİĞİ OLAN TEK YASAL ZEKA TESTİDİR. WISC – R zeka testi sonuçlarıyla çocuğunuzun zihinsel gelişimi hakkında, bilimsel sonuçlarla fikir sahibi olarak daha etkili önlemler alabilir ve olası sorunlar konusunda erken önlem alma şansına sahip olursunuz. WISC-R SADECE BU TESTİN ÖZEL EĞİTİMİNİ ALMIŞ EHLİYET SAHİBİ PSİKOLOGLAR TARAFINDAN UYGULANABİLMEKTEDİR. 6-16 YAŞ GRUBU BİREYLERİN ZİHİNSEL SEVİYESİNİ BELİRLER VE NET BİR IQ PUANI VERİR.

  Testin Tanıtımı :Bireylerin zihinsel performanslarını belirlemek amacıyla uygulanan bireysel zeka testidir. Test, sözel ve performans olmak üzere iki bölümden, her bölüm de bir yedek, 5 ana test olmak üzere altı alt testten oluşmaktadır. Herhangi bir alt testin bozulması durumunda bozulan alt testin bulunduğu bölüme ait yedek test uygulanır. Test sonucunda bireye ait sözel, performans ve genel olmak üzere üç zeka bölümü elde edilir. Bazı alt testleri süreye dayalıdır.

  Testin Türü :Yetenek (zeka) testidir.

  Uygulanacak Yaş Grubu :6–16 yaş grubuna yönelik bir testtir.

  Uygulanacak Kişi Sayısı :Bireysel bir test olup bir oturumda bir kişiye uygulanır.

  Uygulama Şekli :Her alt testin sorularını yönergeye uygun bir şekilde çocuğa yöneltilir ve çocuktan bu soruları yanıtlaması istenir.