WınRAR : Bilmeniz Gerekenler ve İpuçları

'Teknik Yardım' forumunda Pardus tarafından 8 Eylül 2009 tarihinde açılan konu 1. Popüler sıkıştırma yazılımı WinRAR'ı daha verimli kullanmanızı sağlayacak ipuçları bir arada...


  Sıkıştırılmış dosyaların içeriğini görmek ve onları ayıklayabilmek için kullandığımız bu program bilgisayarımızda bulunması gereken olmazsa olmaz programlar arasında yer alıyor. WinRAR ile yapabilecekleriniz bunlarla da sınırlı değil: Biz de bu makalede WinRAR ile başka neler yapabileceğinizi sizinle paylaşmak istedik. Size programın en ilginç özelliklerini tanıtacağız; mesela, WinRAR'ın veri güvenlik araçlarını...

  WinRAR, dosya sıkıştırma konusunda tam bir maestro: Her ne kadar kendi özel dosya formatı RAR olsa da, ZIP dosyaları ile de sorunsuz çalışabiliyor, EXE formatında sıkıştırılmış dosyalar da oluşturabiliyor. Bunun yanında CAB, ARJ, LZH/LHA, ZIP ve RAR dosyalarının içeriğini çıkarabiliyor; ayrıca güvenlik için veri kriptolanması ve şifre seçeneklerini size sunuyor.

  Bahsi geçen veri kriptolanması yöntemi, dosyalarınıza yabancıların ulaşamaması için geliştirilen bir güvenlik önlemi.
  İncelediğimiz 3.90 Türkçe sürümü indirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklamanız yeterli:


  WinRAR: Multithreading
  WinRAR 3.90 verisyonu ile artık 64 Bit Windows sistemlerini de destekliyor, ve ayrıca geliştirilen Multithreading desteği sayesinde artık dosyaları daha hızlı sıkıştırabilecek.
  WinRAR: Daha hızlı çıkarma
  Program size dosyalarınızı çıkarırken, nereye çıkarmak istediğinizi soruyor. 'Bozuk dosyaları koru' seçim kutusunu işaretlediğinizde kısmi olarak bozulmuş içeriği ya da eksik arşivi sonradan onarmak için saklayabiliyorsunuz.
  WinRAR: Daha hızlı çıkarma
  WinRAR'ı kullanmanın daha hızlı bir yolu; dosyanın üzerinden sağ tuş menüsü ile 'Buraya çıkart..' ya da 'Klasöre çıkart...' komutları ile gerçekleştirilebiliyor.
  WinRAR: Bozuk arşivleri kurtarmak
  Sıkıştırılmış dosyalarınızı 'Test et' komutuyla sınayabilirsiniz.
  WinRAR: Bozuk arşivleri kurtarmak
  Eğer bir arşiv hiçbir şekilde açılmıyorsa; bu illa da verileri kaybettiğiniz anlamına gelmez. Belli şartlara bağlı olarak, verilerin kurtarılma olasılıkları bulunuyor.
  WinRAR bunun için size ayar opsiyonu sunuyor: Arşiv dosyasına sağ tıklayıp 'Dosyaları Çıkart' seçiyorsunuz, ardından açılan ekranda 'Çeşitli' komut grubunun altında bulunan 'Bozuk dosyaları koru' seçim kutusunu işaretliyorsunuz. Program bu şekilde mümkün olan en fazla veriyi saklamaya çalışacak; elde edilen verilerden, en azından bazı bozuk dosyalarınızı onarma şansına ulaşabileceksiniz.
  WinRAR: Arama
  Aramalarınıza sıkıştırılmış dosyaların içeriğindeki dosyaları bile dâhil edebiliyorsunuz.
  WinRAR: Araçlar
  Araçlar sekmesi üzerinden çeşitli ek fonksiyonlara ulaşabiliyorsunuz.
  WinRAR: Virüs taraması
  Bu şekilde arşivlerin virüs taramasından geçmesini sağlayabilir...
  WinRAR: Dönüştürme
  ...ya da arşiv dosyalarını değişik formatlara çevirebilirsiniz.
  WinRAR: Büyük dosyaları WinRAR ile ciltlere bölmek
  Winrar'ın sahip olduğu ve birçok kullanıcı tarafından bilinmeyen bir özellik de programın arşivleri ciltlere bölme kabiliyetidir. Bu şekilde, mesela videoları 100 MB parçalara bölerek saklayabilir ya da daha küçük dosyaları e-posta üzerinden gönderebilmek için ciltlere bölebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ciltlerin sahip olacağı boyutlar. Mesela; kişisel e-posta hesaplarının ortalama 10 MB olduğunu ve e-posta sunucularının yoğunluğunu dikkate aldığınızda, e-posta üzerinden göndermek istediğiniz arşiv parçaları için en uygun boyutu belirlemeniz daha doğru olacaktır.
  WinRAR: Temalar
  Winrar 3.50 versiyonundan itibaren, programın arayüz temasını değiştirebiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken Rarlab ana sayfasına gidip birçok tema arasından beğendiğinizi indirmek.

    2. Cevap: WınRAR : Bilmeniz Gerekenler ve İpuçları

  WinRAR: Temalar
  İndirdiğiniz dosyayı çalıştırdığınızda program size temayı kurmak isteyip istemediğinizi soruyor. Tema ile ilgili ayarlara [Seçenekler>Temalar] üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Bu menüden aynı zamanda temalar arası hızlı geçiş yapmanız mümkün olabiliyor.
  WinRAR: Bir sıkıştırma programından fazlası
  WinRAR, hızlı sıkıştırma performansı ve geniş format desteği ile tanınıyor. Doğru ayarlar ile program dokümanlarınız ve resimleriniz için bir güvenlik aracı olarak da görev yapabiliyor. Bunun için hedef dosya ya da klasöre sağ tıklayıp 'Arşive ekle' komutunu çalıştırıyorsunuz.
  'Genel' sekmesinde yedek arşiv için isim ve hedef belirliyorsunuz.
  'Gelişmiş' sekmesinde ise 'Dosya güvenliğini kaydet' ve 'Dosya akımlarını kaydet' seçim kutularını işaretliyorsunuz.. Program bu şekilde dosya ile ilgili NTFS haklarını ve ilgili verileri de kaydediyor.
  Buradan 'Yedekleme' sekmesine geçip; 'Sadece ''Arşiv'' özniteliği ayarlı olan dosyaları ekle', 'Sıkıştırdıktan sonra ''Arşiv'' özniteliğini temizle' ve 'Arşiv adını maskeye göre oluştur' seçim kutularını işaretliyorsunuz. Bu şekilde Winrar orijinal yedeği koruyor ve değiştirilen verileri yeni bir RAR dosyasında kaydediyor.

  WinRAR: Profil oluşturmak
  'Genel' sekmesinde 'Şimdiki seçenekleri yeni bir profile kaydet' tıklayın ve profili isimlendirerek kaydedin. Bir sonraki yedekleme işleminizde 'Profiller' tuşu üzerinden kaydedilen profile ulaşabiliyorsunuz; böylece her seferinde aynı ayarlar ile uğraşmanıza gerek kalmayacak. Sonunda 'Tamam' ile yedeklemeyi başlatın. Program, RAR dosyalarını hedef klasörde kaydederken dosya ismine de güncel tarihi ekliyor.
  Çok sayıda arşive standart şifre atamak
  Her dosya sıkıştırmasında yeniden şifre ekleme zahmetli geliyorsa program arşivlenen her klasör için belirlenen standart bir şifreyi kullanabilme seçeneğini sunuyor.

  CHİP
    3. Cevap: WınRAR : Bilmeniz Gerekenler ve İpuçları

  Teşekkürker pardus. Bilgisayarımdaki programı türkçesi ile değiştireceğim .:f40: