windows'u daha hızlı bir hale getirme

'Teknik Yardım' forumunda Blizzard tarafından 22 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Windows'ta gereksiz çalışan programlar hangileri


  Windows nasıl hızlandırılır

  Kimimiz iş için, kimimiz eğlence için hemen hemen hergün bilgisayar başına oturuyoruz. Bilgisayarınızı açtığınız zaman windows başlar ve yanında pekçok gereksiz programıda otomatik olarak çalıştırır. Bu gereksiz programlar bilgisayarınızın tüm kaynaklarını kullanır ve doğal olarakta bilgisayarınız yavaşlar. Bu yavaşlıktan kurtulmak için yapmanız gerekenleri kısaca anlatalım.


  Özellikle sistemin açılışı esnasında çalışmaya başlayan gereksiz programları engelleyerek sistem performansına katkı sağlayabilirsiniz. Bunun için "Başlangıç" üzerindeki "Programları ve dosyaları ara" çubuğuna; msconfig yazın. Karşınıza çıkacak Sistem Yapılandırması penceresi üzerinde Başlatma sekmesine tıkladığınızda bilgisayarınızın açılışında çalışan uygulamaların listesini göreceksiniz.

  Bu programların bazıları açılışta çalışmaya başladığı gibi siz bilgisayar kullanırken de çalışmaya devam ederek sistem performansını düşürür. Bunların içinden sistem açılışında çalışması şart olmayanları belirleyerek bunları deaktif konuma getirebilirsiniz. Gereksiz programları açılıştan kaldırdıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

  Standart bir Windows kurulumunda gelen hizmet sağlayıcıların bazıları sistemimizde yer kaplamasına rağmen neredeyse hiç kullanılmazlar. Hizmetler sekmesinde bulunan uygulamalardan kullanmadıklarınızı kapatarak performans artışına katkıda bulunabilirsiniz.

  "Hizmetler" sekmesini açmak için "Programları ve dosyaları ara" çubuğuna services.msc yazıp enter tuşuna basın. Liste halinde karşınıza gelen hizmetler üzerinde; tek tıklama yaparak o hizmetin ne işe yaradığını, çift tıklayarak hizmete ait özellikleri ve sağ tık ile hizmet almayı durdurma seçeneklerini görüntüleyebilirsiniz.