Windows Vista hızlandırma yolları

'Teknoloji' forumunda YAREN tarafından 4 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. Windows vista hızlandırma ayarları,
  Windows Vistayı hızlandırmanın yolları,


  [​IMG]

  Windows 7 nin neredeyse show yaptığı bu günlerde Windows Vista hala sizin başınızı mı ağrıtıyor? Bütün işletim sistemlerinde genel olarak yavaşlama sorunu görülebilir.Sebepleri genellikle önbellek dosyalarının her geçen gün artması ve diskteki parçalanma olarak söylenir, bu biraz kişinin kullanım alışkanlıklarına da bağlıdır. İşte buyrun Windows Vistayı farkedilir derecede hızlandıracak ipuçları;

  Kullanmadığınız programları kaldırın

  Bunlar genellikle “utility olarak adlandırılan programlardır ve siz farkında olmadan arkaplanda çalışırlar. Birçok insan sürücülerle birlikte gelen bir çok utility programların gerekli olduğunu düşünür. İnternette yapacağınız ufak bi araştırma hangi programın gerekli hangisinin gereksiz olduğuna karar verebilirsiniz. (Örneğin; ses çıkışı ile alakalı olan RTHDCPL.exe arkaplanda çalışarak bir hayli ram tüketir. Başlangıçta onu kaldırdığınızda ses ile hiç bir sorun yaşanmaz.)

  Çalıştırdığınız Programlara Limit Koyun

  Herkesin alışkanlığıdır hem müzik dinleriz hem anlık mesajlaşma programı açarız (msn,skype) aynı zamanda internette (birden fazla tarayıcı ile) gezinmeye çalışırız. Böyle bir durumda vistanın yavaşlaması olağandır bunun yerine kullanım alışkanlıklarınızda biraz değişikliğe giderekte vistada performans artışı sağlıyabilirsiniz.

  Ram Takviyesi

  İşin bu kısmı pratikliği biraz aşıyor gibi. Ama vistanın bu konuda bir iyiolduğuda kaçınılmaz. Eğer orta halli bir sisteminiz varsa ucuz yollu olarak 1 gb ram alabilirsiniz. Sadece vistanın sistem kaynaklarının 512 mb ram kullandığını göz önünde bulundurursak 1 gblık ram artışı şahane bir doping olur.

  Vistanın kullanmadığınız servislerini kapatın.

  Vistada yüze yakın servis var ve bunların çoğu normal bir kullanıcının işine yaramaz. Bu işinize yaramayan servislerden kurtulmalısınız.
  Alıntı