Windows iranda yasak

'Haberler' forumunda DiScOvErEr tarafından 20 Mart 2009 tarihinde açılan konu


 1. Dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sistemi kuşkusuz Windows. ama iranda durum biraz farklı.


  Şu anda İran'da bilgisayar programları sokaklarda özgürce satın alınabiliyor. İran da resmi olarak Windows işletim sistemini bırakıp, yerine Linux'a geçmeye karar veren ülkelerden biri oldu. Devletin bilişim konularında yetkili ismi olan Mohammad Sephery-Rad, bu kararın uzun süreli politik ve güvenlik değerlendirmeleri sonucunda alındığını açıkladı.

  İlk akla geldiği gibi İran'ın Windows'u terk etme sebebi, arasının pek de iyi olmadığı ABD'ya ait bir ürünü kullanmayı reddetmek değil, gerçek sebep temellerini çok daha rasyonel bir düşünceden alıyor . Şu anda İran'da yazılım konusunda yürürlükte olan bir telif yasası bulunmuyor. Bu yüzden ülke çapında tüm Windows işletim sistemleri kopya olarak ve özgürce dağıtılabilir. Fakat Dünya Ticaret Örgütü'ne girmek isteyen İran için bu çok da parlak bir durum değil. Sephery-Rad, eğer Dünya Ticaret Örgütü'ne girebilmek için ülkede aktif olarak kullanılan tüm Windows işletim sistemlerine lisans almak gerekecek olursa, 1 milyondan fazla PC için milyonlarca dolar yatırım yapmak gerekeceğini söylüyor.

  Sephery-Rad, bu çapta bir yatırım yapmak yerine Windows'un ücretsiz alternatifi Linux'u ülke çapında kullanmaya başlamanın çok daha mantıklı olduğu görüşünde. Üstelik bu sayede açık kaynak kodlu Linux üzerinde istedikleri tüm değişiklik ve geliştirmeleri de yapma imkanları olabilecek. Sephery-Rad'ı en çok düşündüren konu ise yıllardır Windows kullanmaya alışmış halkın, bu geçiş sürecine hızla adapte olup olamayacakları.(CHİP)

  [​IMG]
    2. Cevap: Windows iranda yasak

  Yazılım mühendisliği az gelişmiş ülkeler için en sağlam gelir kaynaklarından birisidir.Biçok geri kalmış, ekonomisi zayıf ülke yazılım geliştirip satarak çok ciddi anlamda kalkınma sağlamışlardır.
  Direk yasaklanması hoş bir tutum değil ancak yine de doğru yönde bir reform olabilir.Çünkü linux daha az kaynak tüketerek tamamen ücretsiz olarak yazılım geliştirmeye imkan tanıyor.
   


Similar Threads: Windows iranda
Forum Başlık Tarih
Haberler Windows Live Messenger Ne Zaman Kapanıyor 9 Kasım 2012
Haberler Windows 8, Windows 7'den hızlı mı? 21 Eylül 2011
Haberler Windows 8 Yeni mavi ekran 16 Eylül 2011
Haberler Windows 8 ne zaman çıkacak..? 11 Eylül 2011
Haberler Windows 7'nin büyük başarısı! 14 Temmuz 2011