Windows İpuçları:Performans İçin

'Teknik Yardım' forumunda Pardus tarafından 16 Mart 2010 tarihinde açılan konu


 1. Otomatik başlatılan programları kontrol edin

  Bilgisayarda sürekli kullandığınız program ve hizmetlerin otomatik olarak başlatılmasında hiçbir problem yok. Diğer tüm araçları gözden geçirmeniz gerekir; zira bunlar Windows önyükleme süresini gereksiz yere uzatan bileşenler olabilir.

  "msconfig" Windows komutu sistem başlangıcı sırasında otomatik olarak yüklenen programları gösterir. Tikleri aceleyle kaldırmayın; bilakis öncesinde hangi programların listelendiğini denetleyin. Genellikler hızlı bir Google araması program isimleri hakkında size yardımcı olur.

  Otomatik başlatılanlarda geçerli olanlar programlarda da geçerli:

  İhtiyacınız olmayanları dışarı atabilirsiniz. Böylece sisteminiz şişmanlamaz ve güvenlik risklerini minimize etmiş olursunuz. Birkaç haftada bir Denetim Masasındaki "Program ve Özellikler" menüsünü ziyaret edin ve artık ihtiyaç duymadığınız programları kaldırın.

  "Program kaldır" başlığı altında listelenen ve artık gereksiz hale gelen tüm yazılımları silmekten kaçınmayın.

  Disk birleştirme

  Klasik diyet püf noktalarından biri de disk birleştirmedir. XP, Vista ve 7'nin tümleşik bir disk birleştiricisi vardır; ama XP'de bu işi el ile halletmeniz gerekiyor. İsterseniz görev zamanlayıcısı ile bu işi otomatiğe alabilirsiniz.

  Windows'un tümleşik araçlarındaki ana problem: Sadece temel özellikleri sunuyorlar. Daha fazlasını isteyenler özel araçlara yönelmeli.

  Sistem geri yüklemeyi kapatın

  Sistem geri yükleme çok şık bir özellik. Ama harici bir yedekleme programı kullanarak komple sistem yedeğe alanların bu Windows aracına ihtiyacı yok.

  Bu durumda özelliği kapatabilirsiniz: Windows + Pause tuş kombinasyonunu kullandıktan sonra karşınıza çıkan pencerenin sol tarafındaki görev listesinden "Sistem koruması"nı seçin. Açılan pencerede disk bölümlerinden birini işaretleyip "Yapılandır" butonuna basın ve sonra "Sistem korumasını kapat"ı işaretleyin.


  Gölge kopyaları devre dışı bırakın

  Aynı Sistem Geri Yükleme gibi Windows 7'de gölge kopyaları da devre dışı bırakabilirsiniz. Tabi farklı bir yedekleme çözümü kullandığınızı varsayarak bun öneriyoruz; zira diğer türlü bu özelliği kapatmanızı önermiyoruz.

  Gölge kopya hizmeti bir dosyanın farklı tarihlerdeki sürümlerini ayrı ayrı yedekler. Bu yedeklere dosya içerik menüsünden rahatça ulaşabilirsiniz. Bir önceki adımda anlatılan biçimde Sistem Geri Yüklemeyi kapattığınızda gölge kopyalar da devre dışı kalacaktır.

  Windows Arama'nın frenine basın

  Arama her yeni Windows sürümünde daha da çok göze çarpan bir özellik oluyor. Ama ancak Windows 7'de bu özelliğe cidden ihtiyaç duyuluyor. XP ve Vista'da arama indeksi özellikle zayıf bilgisayarlarda kaynak tüketimini belirgin derecede arttırabilir.

  "services.msc" komutu üzerinden hizmet yönetimine ulaşırsınız. Burada XP altonda "İndeksleme hizmeti"ni kapatabilirsiniz. Windows Vista ve 7'deki ismi Windows Search'tür. İndeksleme işlemini tamamen kapatmak istemeyenler sadece belli konumlardaki belli dosya türlerinin indekslenmesini sağlayabilir.

  Hizmetleri kontrol etmek

  Birçok Windows miti hizmetler üzerinden geçinir. "services.msc" komutu ile ulaşabileceğiniz arka plan hizmet listesi ile bunlara göz atabilirsiniz.

  Zayıf bir Windows için önemli olanlar, çalışan hizmetlerdir. Bir hizmetin çalışır durumda olup olmadığını "Durum" sütunundaki "Başladı" ibaresinden anlayabilirsiniz. Şimdiyse hangi hizmetlere ihtiyacınız olup olmadığına karar vermelisiniz.

  Bir örnek: iTunes ile "Apple Mobil Device" hizmeti de yüklenir ve başlatılır. Ama bu hizmete ancak bir iPod veya iPhone'u iTunes aracılığıyla dolduruyorsanız ihtiyacınız olacaktır.

  Kenar çubuğunu kapatın

  Vista'daki kenar çubuğu tam bir başarısızlık örneği. Bu yüzden bunu vicdanınız rahat bir şekilde kapatabilirsiniz. Çubuktaki boş bir alana sağ tıklayarak "Özellikler"e girin. Burada "Windows başlangıcında kenar çubuğunu çalıştır" girdisinin yanındaki tiki kaldırın.

  Klasik arabirimi kullanmak

  Yansımalı grafiksel arabirimler herkesin seveceği bir şey değil. Varsayılan olarak ayarlanmış grafiksel oyunları devre dışı bırakabilirsiniz. Windows 7 altında dahi içerik menüsünden "Klasik" masaüstüne dönebilirsiniz.

  Uzak Masaüstü Bağlantısını kapatmak

  Uzak masaüstü bağlantısı pratik bir araçtır. Bu sayede ağ üzerinden diğer Windows PC'lerinde oturum açabilirsiniz. Buna ihtiyacı olmayan bundan feragat edebilir. Denetim Masasında "Sistem" altındaki "Uzaktan erişime izin ver" girdisine tıklayın.

  Burada "Bu bilgisayara Uzatan Yardım Bağlantılarına izin ver" seçeneğinin yanındaki tiki kaldırın. İsterseniz aynı yerde Gelişmiş tuşuna basıp sadece "Bu bilgisayarın uzaktan denetimine izin ver" seçeneğini devre dışı bırakabilirsiniz.
    2. Cevap: Windows İpuçları:performans İçin

  Görev çubuğunu germek

  O an açık olan programları, hız başlatı ve sistem tepsisini göstermesi itibariyle görev çubuğu da kalabalık bir alandır. Burada şu mantık geçerli olmalı: Ne kadar azsa o kadar iyi.
  "Özellikler" içerik menüsünden görev çubuğuna hükmedebilirsiniz. Windows 7 altında hangi simgelerin sistem tepsisinde gösterileceğini de belirleyebiliyorsunuz.

  Dosyaları daha hızlı silmek

  Daha zayıf Windows demek kullanıcın daha az gereksiz tıklama yapması da demektir. Dosyaları her silişinizde çıkan gereksiz güvenlik sorgusunu Geri Dönüşüm Kutusu özelliklerine girerek kapatabilirsiniz.
  Bu seçeneği işaretlediğinizde sildiğiniz dosyalar geri dönüşüm kutusuna gönderilmeden doğrudan silinir. Lâkin bu seçeneği işaretlediğinizde silme hamlesinin geri dönüşü olmayacağını da unutmayın.

  Başlat menüsünü yeniden düzenlemek

  Düzenli bir başlat menüsü temiz bir Windows'un göstergesidir. Sağ fare tuşu ile başlat menüsü ikonunun üzerine sağ tıklayın ve özelliklere girin.
  Detaylı yapılandırma imkânlarına "Kişiselleştir" noktasından ulaşabilirsiniz.

  Kısayolları kullanmak

  Sürekli tıklamak yerine kısayolları tavsiye ediyoruz. Tuş kombinasyonları ile sık kullanılan özelliklere daha sık ulaşabilirsiniz. [CTRL]+[ALT]+[DEL] yerine [CTRL]+[SHIFT]+[ESC] ile görev yöneticisine daha hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

  Ön izleme özelliğini etkinleştirmek

  Her dosyayı seçip ilişkilendirilmiş programa açtırmak yerine Explorer ön izleme resimlerini kullanabilirsiniz. Explorer'da "Ayrıntılar" görünümünü kullansanız dahi bu özelliklen faydalanabilirsiniz.
  Windows 7'de bu iş için Explorer'daki "Düzenle" butonuna basın, "Yerleşim" alt menüsünden "Önizleme bölmesi"ni etkinleştirin.

  Sistem araçlarını kullanmak

  Bilgisayarı ek yazılımlarla doldurmak yerine Windows'un tümleşik araçlarına başvurun. Bu araçlar genellikle düşündüğünüzden daha fazlasını yapabilir. Örneğin disk yönetim konsolu sabit disk bölümlerini değiştirmek için uğrayacağınız ilk durak olmalı. "diskmgmt.msc" komutu ile aracı başlatabilirsiniz. Araştırmaya devam edin; zira yönetim konsolu ("mmc") daha birçok araç sunuyor.

  Kısayol oluşturmak

  Windows genellikle bir hedefe giden birçok yol sunar. Örneğin Windows Explorer'ı "Başlat | Tüm programlar | Donatılar" üzerinden, başlat ikonuna sağ tıklayarak veya [Windows]+[E] tuş kombinasyonundan ulaşabilirsiniz. Biz ise kısayol oluşturmayı tavsiye ediyoruz.
  Kısayollar genellikle görmezden gelinir. Uzun bir klasör listesinden belli bir araca ulaşmak yerine içerik menüsünden "Kısayol oluştur" diyerek masaüstüne bir kısayol yerleştirebilirsiniz.
  Ayrıca Windows 7'nin zamandan tasarruf yapmanızı sağlayan yeni özelliklerini kullanın: Zıplayan listeler ve kitaplıklar bu iş için idealdir.

  Görevleri otomatikleştirmek

  Bırakın Windows sizin için çalışsın. Örneğin disk temizleme aracı. Araç, diskinizdeki geçici ve gereksiz dosyaları temizliyor.
  Bu iş için Donatılar altından Görev Zamanlayıcısı'nı açın. Yeni bir görev oluşturmak için Eylem menüsünden "Temel görev oluştur"u seçin. Sonrasında uygulama seçme aşamasında uygulama listesinden "Disk yönetimi"ni seçin.
  Sonraki adımlarda görev için bir isim ve zaman aralığı seçin.

  Chkdsk'i atlatmak

  Özellikle Windows XP, herhangi bir sistem çöküşünden sonra bir sonraki başlangıçta disk taraması yapar. Hoş bir fikir olsa da Windows bazen gereksiz yere art arda bu aracı her başlangıçta çalıştırabilir.
  Bunu engellemek için "regedit" komutu ile kayıt defterini açın. "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager" dalına geçiş yapın ve genellikler "autocheck autochk" ayarına getirilmiş "BootExecute" isimli değeri arayın. Bunun yerine "autocheck autochk /k:C *" ayarını kullanırsanız C: diskinin denetlenmesi atlanır.

  Otomatik oturum açma

  Eğer bir bilgisayarı birden çok kişi kullanıyorsa her sistem başlangıcında güçlü bir parolanın istenmesi güvenli olacaktır. Eğer tek bir kullanıcı varsa durum farklı: Bu sefer yazma süresinden feragat edebilirsiniz.
  Yönetici haklarıyla çalıştırdığınız bir komut istemi penceresine "control userpasswords2" komutunu girin. İşte bu pencerede hangi kullanıcı hesabı için isim ve parola girilmesi gerektiğini belirleyebilirsiniz.