Windows 7 Görev Yöneticisi Açılmıyor veya Devre Dışı Sorunu Çözümü

'Teknik Yardım' forumunda HazaN tarafından 20 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


 1. Windows 7 görev yöneticisi açılmıyor sorunu
  windows 7 görev yönetici devre dışı sorunu


  Bilgisayarınızı açtığınızda ekranda çalışan programlardan bazılarını kapatmak için Ctrl+Alt+Del tuşuna bastınız ve hata aldınız. Görev yöneticisini açmak için durum çubuğu üzerinde sağ tıkladığınızda ise Görev Yöneticisi pasif durumda ve tıklanmıyor. İşte çözümü...

  Böylesi bir durumda muhtemelen bir virüs bilgisayarınızda kendisinin silinmemesi için böyle bir önlem almıştır. Tekrar aktif edebilmeniz için aşağıdaki kodları Not Defterine yazdıktan sonra "Gorev.reg" gibi uzantısı .reg olarak şekilde masaüstünüze kaydedin ve kapatın.

  Windows Registry Editor Version 5.00

  [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System]
  "DisableTaskMgr"=dword:00000000

  [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Group Policy Objects\LocalUser\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System]
  "DisableTaskMgr"=dword:00000000
  "**del.DisableTaskMgr"=" "

  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\policies\system\]
  "DisableTaskMgr"=dword:00000000

  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon]
  "DisableCAD"=dword:00000000


  Daha sonra Gorev.reg dosyasını çalıştırın. Durum çubuğu üzerinde sağ tıkladığınızda Görev Yöneticisi ifadesi artık aktif durumda olacaktır.

  Burada açıkça belirtmekte yarar var. Böylesi bir durumda bilgisayarınızın başı casus yazılımlar ve virüslerle fena halde dertte demektir. Bunun için bir malware yazılımı kullanarak veya iyi bir virüs programı ile sabit diskinizi iyice tarattırın.