WikiLeaks'in yeni hedefi Amerikan bankaları

'Haberler' forumunda Ezlem tarafından 30 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. WikiLeaks rikan bankaları,Wikileaks, hedefinde finans sektörünü

  [​IMG]

  Dünya gündemine bomba gibi düşen belgeleri yayınlayan Wikileaks, hedefine bu kez de finans sektörünü koydu.

  Forbes dergisinin internet sitesine röportaj veren Assange, “Şu anda bir bankayla ilgili belgelerimiz var ve bu mega sızıntı olacak dedi.

  Bazı basın organlarında çıkan iddalara göre WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın hedefinden bu kez özel sektör ve özellikle Amerikan bankaları var. Assange, yeni gizli belgeleri yayınlamaya hazırlandığını duyurdu.

  İngiliz basınına göre bu belgelerin yeni bir Enron skandalı yaratma olasılığı bulunuyor. Enron çok büyük bir yolsuzluk operasyonunun açığa çıkmasının ardından batmıştı. ABD tarihinin en büyük iflası olarak değerlendirilen, enerji devi Enron Şirketi'nin batış öyküsü filmlere bile konu olmuştu.

  Yayımlanacak bu belgelere ilişkin plan 'megaleak' olarak nitelendiriliyor. Bu belgelere göre, apaçık ve etik olmayan ihlaller söz konusu. Ve bu iddiaların bundan sonraki karar alma sürecinde çok etkili olacağı ve iş yönetim ahlakı açısında müthiş derecede önem arz ettiği ifade ediliyor. Assange ayrıca, elinde şirketlere ilişkin birçok gizli belgenin de elinde olduğunu kaydetti. Assange göre, bu dokümanların içinde İngilizler'in dev enerji şirketine ilişkin önemli dosyalar da bulunuyor. Buna ek olarak diğer enerji ve ilaç firmalarını da etkileyen belgeler bulunuyor. Hatta bazı büyük devletlerin teknoloji şirketleri üzerinden casusluk (endüstriyel casusluk) yaptığı iddiaları da yer alıyor.

  Alıntı:Sabah