Wikileaks kurucusu Julian Assange gözaltına alındı

'Haberler' forumunda alemşah tarafından 7 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. Londra Emniyet Müdürülüğü, Assange'ın İsveç tarafından yayımlanan tutuklama emri uyarınca İngiliz polisi tarafından gözaltına alındığını kaydetti.
  [​IMG]
  İsveç, sızan gizli ABD diplomatik yazışmalarını sitesinde yayımlamayı sürdüren Avustralyalı 39 yaşındaki Assange hakkında, ağustos ayında İsveç'e yaptığı ziyaret sırasında 2 İsveçli kadına tecavüz ve cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle tutuklama emri çıkarmıştı.

  Londra polisinden yapılan açıklamada, "İsveç otoriteleri tarafından bir kişiye karşı zor kullanmak, iki kişiye cinsel tacizde bulunmak ve bir kişiye de tecavüz etmekle suçlanıyor. Bütün bu suçların Ağustos 2010'da işlendiği iddia ediliyor" denildi.

  Wikileaks sözcüsü ise, Assange'ın tutuklanmasının basın özgürlüğüne yönelik bir saldırı olduğunu söyledi. Sözcü ayrıca, bu olayın kendilerini durduramayacağını belirtti.

  Assange'ın bugün Westminster mahkemesine çıkartılacağı vurgulandı. Bay Sızıntı'nın 24 saat içinde İsveç'e iade edilmesi bekleniyor.

  Assange'ın avukatı dün müvekkilinin İngiliz polisine ifade vereceğini açıklamıştı.

  'ŞİFREYİ İNTERNETTE YAYINLARIZ' TEHDİDİ

  Wikileaks'in elinde 250 binden fazla belge bulunuyor. Örgüt bu belgeleri önümüzdeki aylarda parça parça yayımlamayı düşünüyor. Ancak ABD'nin engelleme girişimlerine karşın, Wikileaks 1.4 gigabyte'lık dev bir "sigorta dosyası"nı internette paylaşıma açtı. 256 basamaklık bir şifreyle kilitlenen "insurance.aes256" isimli dosyanın Wikileaks'in elindeki bütün ABD belgelerini kapsayacak kadar büyük olduğu belirtildi. Sitenin kapatılması gibi bir durumda dosyaların açılmasını sağlayacak şifrenin internette yayımlanacağı belirtildi.

  Şifre dolayısıyla belgeler şu an okunamıyor. Dosya ThePirateBay.org gibi torrent sitelerinden indirilebiliyor.

  WİKİLEAKS İÇİN ÇEMBER DARALIYOR

  ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait binlerce gizli yazışmayı yayımladıktan sonra dünyanın gündemine oturan Assange'ın nerede olduğu bilinmiyordu. Belgelerin yayımlanmasının ardından hem Assange'ın hem de Wikileaks'in üzerindeki baskı giderek artıyordu.

  Wikileaks dün ayrıca bir İsviçre bankasının Assange'in savunma masraflarının karşılanacağı bağış hesabını da dondurduğunu ve ayrıca şahsi hesabında bulunan 31,000 euroya el koyduğunu açıkladı.

  ekolay