Wikileaks belgeleri için dünya liderleri ne dedi

'Haberler' forumunda Ezlem tarafından 29 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. Wikileaks dünya liderleri açıklamaları,Wikileaks hakkında dünya liderlerinin ilk açıklamaları,

  12.09: CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Wikileaks internet sitesinde açıklanan belgelerle ilgili olarak, “(ABD) ile ilişkiler mutlaka etkilenecektir ama bu nedenle kırılma, kopma beklemiyorum dedi.

  11.26: İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Wikileaks internet sitesinde gizli Amerikan diplomatik yazışmalarının yayımlanmasına tepki göstererek, belgelerin yayınlanmasıyla birlikte dünyada diplomasinin de tehlikeye gireceğini söyledi.  Belgelerin yayımlanmasının ardından İsveç radyosuna konuşan Bildt, bu şekilde dünyanın daha az güvenilir hale geleceğini savundu.

  11.25: ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton'ın Wikileaks belgeleri hakkında Türkiye saatiyle 17.15'te bir konuşma yapacağı açıklandı.

  11.09: İtalyan gazetelerinde Başbakan Silvio Berlusconinin bu sabah hükümet yetkililerinin kendine Wikileaks belgeleriyle ilgili yaptığı açıklamaların ardından, kahkaha attığı ve alaycı bir şekilde belgelerin “şüphesiz doğru bilgileri verdiğini söylediği belirtildi.

  10.23: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Wikileaks internet sitesinde açıklanan belgelerle ilgili olarak, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Şu an ortalık toz duman, bunun yatışması lazım dedi. Yıldız, Erciyes Üniversitesi'nin akademik yıl açılış törenine katılmak üzere geldiği Sabancı Kültür Sitesi önünde gazetecilerin sorularını cevaplandıran Yıldız, şunları söyledi:

  "Bildiğiniz gibi 250 bin adet belgeden bahsediliyor. Bunların 9-10 bin tanesi de Türkiye ile ilgili deniliyor. Şu anda ortalık toz duman, bunun yatışması lazım. Belgelerin tamamını görelim. Benimle de alakalı cümlelerimin olduğunu orada görüyoruz. Diğer bakan arkadaşların da aynı şekilde var ama böyle parça bölük açıklama yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Hepsini hep beraber kucaklayıcı, ne kadar aslı var ne kadar aslı yok bunları görmemiz lazım. Toz dumanın dinmesini bekleyelim."

  10.00: Avustralya Adalet Bakanı Robert McClelland, polisin, Wikileaksin yayımladığı belgelerin hukuku ihlal edip etmediği konusunda soruşturma başlattığını söyledi. McClelland ayrıca, ABDnin Wikileaksin kurucusu Julian Assangeın Avustralya pasaportunun iptal edilmesi konusundaki talebi hakkında bilgi sahibi olmadığını ifade etti.

  09.51: Associated Pressin haberine göre, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyer Zebari, uluslararası alanda sızıntıyı kınayan isimler arasına katıldı. Zebari, konuyla ilgili detaylı açıklama yapmaktan kaçındı, ancak sızıntının “faydasız ve zamansız olduğunu söyledi.

  09.38: Belgelerin Washingtonla Afganistanda Karzai hükümeti arasındaki ilişkileri daha da germesi bekleniyor. New York Times önümüzdeki günlerde yayımlanacak belgelerin ABDnin Afganistan rejimindeki yolsuzluklarla ilgili şüphelerinin detaylarını vermesi bekleniyor.

  ABDnin Afganistan Büyükelçisi Karl Eikenberry tepkiyi önlemek için bir mesaj yayımladı.

  09:23: Birleşmiş Milletler, ABDnin, BMnin Genel Sekreteri Ban Ki-mun dahil üst düzey yöneticileri hakkında ajanlık yapmasını talep ettiği yönündeki belgelere cevap verdi. BM sözcüsü Ferhan Hak, Guardiana yaptığı dikkatle hazırlanmış üç maddelik açıklamada, ABDye BMnin dokunulmaz olduğunu hatırlattı.

  08.00: Başbakan Erdoğan, 3. AB-Afrika Zirvesi için bir gün gecikmeyle Libya'ya gitmeden önce havaalanında düzenlediği basın toplantısında dün açıklanan Wikileaks belgeleriyle ilgili kısa bir değerlendirme yaptı. Erdoğan, "Site önce eteklerindeki döksün, sonra ne kadar ciddi olduğuna bakarız" dedi.

  CROWLEY: DİPLOMATLARIMIZ SADECE DİPLOMATTIR
  Sızıdırılan telgraflar, ABDnin elçiliklerini küresel bir casusluk ağı olarak kullandığını ortaya koydu. Buna göre, diplomatlar görüştükleri insanlardan sadece bilgi almaktan öteye geçerek, uçuş numaralarını, kredi kart numaralarını, hatta DNA materyali istedikleri öğrenildi.

  Dışişleri Bakanlığı sözcüsü P.J Crowley, “Size bir şeyi temin edeyim: Diplomatlarımız sadece diplomattır. İstihbarat işlemlerinde yer almazlar. Ülkemizi temsil eder ve diğer devlet, kamu ve özel kişilerle şeffaf bağlantı kurar, bize bilgi iletirler.yüzyıllardan beri diplomatlarımızın yaptığı şey de bu dedi.

  ASSANGE VE AVUKATINA UYARI
  İç yazışmaların yayınlamasıyla beraber, Beyaz Saray bir kınama açıklamasında bulundu: “Bu tür ifşaatlar diplomatlarımızı, istihbarat uzmanlarımız ve dünyanın dört bir yanından demokrasi ve açık hükümetin desteklenmesi için ABDden yardım isteyen herkesi riske atıyor. Çalınmış, gizli belgeleri açıklayarak, WikiLeaks sadece insan haklarını değil, aynı zamanda bu bireylerin can ve iş hayatlarını tehlikeye attı denildi.

  Londrada konuşan bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, “İngiltere olduğu gibi, her türlü gizli belgenin hiçbir izin olmadan yayınlanmış olmasını kınıyoruz. Bu yüzden ulusal güvenlik zarar görebilir ve ABDnin belirttiği gibi insanların hayatı tehlikeye girebilir. ABD hükümetiyle çok güçlü bir ilişkimiz var ve bu devam edecek yorumunda bulundu.

  İngilterenin ABD büyükelçisi Louis Susman, “İngiltere hükümetine, dost ülkelere ve diğer müttefiklerimize bu belgelerin oluşturabileceği etki konusunda bilgi verdik. İngiltereyle yürüttüğümüz kendine özgü ve üretken ilişkinin, ortak amaç ve değerlerimize odaklanmış bir şekilde devam edeceğine olan güvenim tam dedi.

  İngilterenin eski Başbakanı Tony Blair döneminde İngilterenin ABD büyükelçiliğini yapan Sir Chritopher Meyer, sızıntıların diplomatik ilişkiler üzerinde çok az etkisi olacağına inanıyor. Meyer, “Sızıntılar diplomatların açık sözlülüğünü etkilemeyecek. Ancak insanlar elektronik komünikasyon ve arşivlerin güvenliğini gözden geçirecektir. Bu kadar büyük miktarda bilgiyi kağıt üzerinden çalmak mümkün değil açıklamasını yaptı.

  ABD Dışişleri Bakanlığı avukatı, Wikileaksin kurucusu Julian Assanga ve onun Londradaki avukatına bir yazı göndererek, iç yazışmaların yasadışı elde edildiğini ve kamuoyuna sunulmalarının “sayısız insanın hayatını, sürmekte olan askeri operasyonları ve ülkeler arasındaki işbirliğini tehlikeye atabileceği uyarısında bulundu.