Whatsapp’ın güvenlik açığı

'Teknoloji Haberleri' forumunda Züleyha tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Züleyha

  Züleyha Site Yetkilisi


  Whatsapp’ın güvenlik açığı
  [​IMG]

  Bilgisayarlara uyumlu hale geldikten sonra kullanım alanı iyiden iyiye büyüyen Whatsapp’ta yine bir güvenlik açığı ortaya çıktı.

  Hepimizin bildiği gibi Whatsapp; anlık mesajlaşma ve paylaşım uygulamaları arasında şuanda lider konumda. Ancak daha önce 17 yaşındaki bir genç whatsapp’ı uzaktan kilitlemeye yarayan bir keşifte bulunmuş ve gözlerin üzerine çevrilmesine neden olmuştu. Yine aynı genç şimdi de Whatsapp’ın farklı bir açığını ortaya çıkardı.

  Whatsapp’ı web üzerinden kullanıyorsanız bilmeniz gerekiyor ki listenizde olmayan kişiler sizin profil fotoğrafınızı rahatlıkla görebiliyor. Mobil cihazlarda gizlilik ayarları ile buna bir sınırlama getirmeniz mümkünken web üzerinde malesef bu gizlilik bir anlam taşımıyor. Arkadaş listenizde olmayan kişilerde rahatlıkla sizin profil resminizi inceleyebiliyor. Bunu önlemenin şuan için herhangi bir yolu bulunmuyor.

  Ayrıca bir başka sorunda silinen fotoğraflar web istemcisi üzerinden daha sonra görüntülenebiliyor. Mobil cihazlarda bulanık olarak gösterilen bu fotoğraflar web üzerinde orjinal netlikte gösterilebiliyor bu da büyük ihtimal ile whatsapp’ın eşitlemme işlevindeki bir sorundan kaynaklanıyor.

  Pek çoğumuzun dikkat bile etmediği bu açıklar kapatılacak mı? Kapatılacak ise ne zaman gibi sorular şuan için cevap bulamıyor ancak büyük ihtimal ile Whatsapp programcıları çoktan bu konu üzerindeki çalışmalarını yoğunlaştırmışlardır.