WebM Nedir ?

'Teknik Yardım' forumunda Pardus tarafından 3 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. WebM, 2010 yılına ve haliyle bundan sonraki internet gelişiminde önemli bir rol oynayacak yeni bir keşif olarak adlandırılabilir. İnternetin başarısındaki temel faktörün çekirdek teknolojiler -HTML, HTTP, TCP/IP gibi- olduğunu, daha da başarı sağlanılabilmesinin ve daha çok kitleye aynı kalitede hizmet verilebilmesinin en önemli yolunun da açık kaynak teknolojisinin desteklenmesi, yaygınlaştırılması olduğunu biliyoruz.

  Videoların, internetin şu anki bulunduğu konum göz önüne alındığında ne kadar önemli bir faktör olduğu kolayca anlaşılabilmektedir. Artık neredeyse tüm internet sitelerinde bir medya görmek mümkün. Yakın gelecekte tüm televizyon akışının da internet üzerinden yapılacağı düşünülürse konunun önemi çok daha net anlaşılabilir.

  Maalesef bugüne kadar ticari bazı nedenlerden ötürü açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir video formatı yoktu fakat bu yıldan itibaren artık WebM tüm bu ihtiyaçları karşılayabilecek bir konuma oturdu.


  [ebM Nedir?[
  WebM, açık kaynak kodlu, lisans hakları ücretsiz olan , web için geliştirilmiş bir medya destekleme formatıdır.
  WebM bir kodek değil, bir medya bileşimidir. (AVI, Quicktime, WMV gibi)
  WebM Matroska formatından oluşturuldu.
  WebM video formatı VP8 olarak kodlanmaktadır.(On2 video - Making Video Possible
  WebM ses formatı Vorbis kodlanmaktadır.
  WebM dosysa uzantısı .webm olarak görünmektedir.

  [ebMin Faydaları Nedir?[
  WebM, yakın gelecekte belirgin bir şekilde ön plana çıkması amaçlanarak, temel video standardı olması için; tamamen açık kaynak kodlu ve ücretsiz olarak ,herhangi bir eklentiye gereksinim duymaksızın, tüm platformlarda çalıştırılmak maksadı ile dizayn edilmiştir. Yakın gelecekte tüm tarayıcıların herhangi bir eklentiye ihtiyaç duymaksızın bu yeni formatı destekleyecekleri beklenmektedir. Bu yeni formatın Google tarafından desteklenmesi sayesinde ise kısa zamanda dominant bir noktada olacaktır. Bunun yanı sıra , Firefox ve Google Chrome yakında tam anlamıyla bu projeye destek verecektir.

  Yine bunların yanı sıra en önemli faydası tekel konumunda bulunan ticari firmaların egemenliğiniz ortadan kaldırarak daha özgür ve daha herkes tarafından izlenebilir bir internet yaratılması amazıyla önemli bir gelişme olacaktır.