Web siteleri hakkınızda çok şey biliyorlar!

'Teknoloji Haberleri' forumunda Pardus tarafından 12 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu


 1. Web siteleri hakkınızda çok şey biliyorlar!
  Ümit Öncel
  Web siteleri sizin hakkınızda ne kadar bilgiye sahip? Bu siteye girin, kendi gözlerinizle görün...

  LETS START butonuna bastığınızda web geçmişiniz gözünüzün önünden bir film şeridi gibi geçecek...
  İnternette bir siteye girdiğinizde, çoğunlukla aklınızda sadece o site içerisinde ilginizi çeken içerik vardır. Peki ya o site size kendi içeriğini sunmaktan fazlasını hedefliyorsa? Ne yazık ki var olan tarayıcıların hemen hepsinde bulunan ortak bir özellik nedeniyle, girdiğiniz her internet sitesi sizin hakkınızda, vermek istemeyeceğiniz kadar çok bilgi toplayabiliyor. Örneğin son ziyaret ettiğiniz tüm sitelerin adreslerini ele geçirmesi son derece kolay.

  Bu soruna dikkat çekmek isteyen bir web sitesi; StartPanic.com size bunu ispatlamak için hazırlanmış. Siteyi ziyaret ettikten sonra "LETS START!" butonuna tıkladığınızda, son birkaç hafta içerisinde ziyaret ettiğiniz (ve çoğunu sizin bile unuttuğunuz) siteleri karşınızda görmeye başlayacaksınız.

  Bu sorun tarayıcılardan kaynaklanıyor ve aslında uzun süredir biliniyor. Fakat pek çok tarayıcı için bu kapatılması kolay bir açık değil. Çünkü tarayıcılar zaten kendileri bu bilgileri topluyorlar ve paylaşmamak için tarayıcının yazılımında önemli değişiklikler yapmaları gerekiyor. Şu anda bu tip riskler sadece destekleyen tarayıcılarda kullanılabilecek üçüncü parti eklentiler ile ortadan kaldırılabiliyor.

  Dileyenler, aynı siteden, tarayıcı geliştiren devlerin bu açığı kapatmaları için düzenlenen
  sanal imza kampanyasına katılabilir...
  :f20:

  Site..
  Start Panicking!
    2. Cevap: Web siteleri hakkınızda çok şey biliyorlar!

  Abowww ben nerelere girmişim böyle hiç birini bilmiyorum :D