Wall Street'te heykeli bulunan ve şans getirdiğine inanılan hayvan hangisidir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Demet tarafından 23 Ara 2014 tarihinde açılan konu

 1. Wall Street'te heykeli bulunan ve şans getirdiğine inanılan hayvan hangisidir?


  Cevap: Boğa

  Heykelin yaratıcısı Sicilya asıllı heykeltıraş Arturo Di Modica . 1941 Ocak doğumlu olan Arturo, Sicilya’nın Vittoria şehrinde doğmuştur. 1960 yılında Floransa’ya, İtalya’nın en ünlü heykeltıraşlarının ve ressamlarının arasında olmak adına ailesinden ayrılmıştır. Arturo Di Modica, modern çağın yaşayan en büyük heykeltıraşlarından birisidir.
  Arturo Di Modica’nın bugünkü ününü kazanmasında, Wall Street’e New York Borsası’nın önüne bir gecede diktiği Charging Bull heykeli ilk sırada yer almaktadır. Bu boğa heykeli kısa sürede bir şehir efsanesi haline gelmiş ve uluslararası bir simge olmuştur. Arturo’nun heykellerinde taşlara nasıl kusursuz detaylar işlediği herkes tarafından kabul görmüştür ve bu boğa heykeli de gerçekten bu ünü hak ediyor.
  Arturo, bu boğa heykelini 1986 yılında Wall Street çökmesine karşı bir panzehir olarak can verdi. Bilindiği gibi boğa erkeklik ve cesaretin simgesidir. Bunun yanında borsada boğaların hakimiyeti söz konusu olduğunda piyasalar iyimserdir ve fiyatlar yukarı yönlüdür. Heykeltıraş, Charging Bull için Manhattan’ın Soho semti Crosby Caddesi’nde bulunan atölyesinde 2 yılında fazla bir süre harcadı. Boğanın ana materyalini oluşturan dökme bronz, büyük bir zahmetle tamamen el kaynakları ile birleştirildi. Boğanın büyüklüğü düşünüldüğü zaman gerçekten bir sabır örneği olduğunu anlayabilirsiniz.
  wall-stree-bogasi-charging-bull.