Walkman'in Serüveni

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Pardus tarafından 6 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu


 1. Sony Walkman fikrini ortaya atan ilk isim, Sony'nin kurucusu Masaru Ibuka'dan başkası değildi. İlk kayıt cihazı TC-D5'i eline alan Ibuka, TC-D5'in fazlasıyla ağır bir yapıda olduğunu fark etti.
  [​IMG]
  Daha sonra Sony'nin üst kademesinde görev yapan Akio Morita ile bu konuda fikir alışverişinde bulunan Ibuka, Morita'ya şu soruyu yöneltti: "Sence kullanıcıların yürürken dinleyebilecekleri bir stereo kaset çalar nasıl bir fikir?" Morita zaten bir süredir uçak yolculuklarında müziğini yanında taşımayı hayal ettiğinden, fikre adeta hayran kaldı ve ilk adımlar atıldı...
  [​IMG]
  Ardından seri üretim aşamasına geçen Walkman'lerin birbirinden farklı 300'den fazla modeli üretildi.
  [​IMG]
  Walkman'in bu popüler ismi ise Süpermen'in isminden (Superman) fazlasıyla esinlenmişti; zira o yıllarda Süpermen, oldukça popülerdi ve Walkman ismiyle kullanıcıların ilgisinin daha fazla bu yeni ürüne çekilebileceği düşünüldü.
  [​IMG]
  Morita'ya göre üretilecek bu cihazlar özellikle genç nesile yönelik olmalıydı. Bu nedenle bu cihazı geliştiren ekibe bu cihazın yeni modelinin üretilebilmesi için 4 aydan daha az bir süre tanıyan Morita, 1979 yılının Haziran ayında bu yeni modelin hazır olması gerektiği görüşündeydi.
  [​IMG]
  Morita'nın kesin tavrı etkisini kısa zamanda göstermişti. Walkman'in geliştirilme aşamasında katkıda bulunan tüm ekip, gece gündüz demeden yeni modeli ortaya çıkarmak için vargücüyle çalışıyordu.
  [​IMG]
  H-AIR MDR3 model kulaklıkların ağırlığı o yıllar 50 gram ağırlığındaydı ve bu ağırlığıyla, ağırlığı yaklaşık 300-400 gramı bulan diğer alternatiflerini açık ara geride bırakmayı başarmıştı. Bu kulaklıklar da Sony'nin Walkman projesinin bir parçasıydı.
  [​IMG]
  Sadece 1989 yılına kadar, yani 10 yıl içinde, dünya genelinde 50 milyon adet Walkman satıldı.
  [​IMG]
  chiponline
    2. Cevap: Walkman'in Serüveni

  İlk modeli TPS-L2 ile birlikte Walkman serisi yavaş yavaş tüm dünyada sesini duyurmaya başlıyordu.
  [​IMG]
  Basın ve yayın organları, Walkman'i gayet sıcak karşıladılar ve bu olumlu hava kısa zamanda kullanıcılar arasında da yayılma imkanı buldu.
  [​IMG]
  Perakende mağazaları, bu cihazları satmak konusunda pekde istekli değildi; zira kayıt edemeyen bir cihazın kullanıcılar tarafından beğenilmeyeceği ve bu nedenle rağbet görmeyeceği görüşü hakimdi.
  [​IMG]
  1979 yılının yaz döneminde adıyla büyük sükse yapan Walkman'in, Japonya'da satışa sunulduktan tam 6 ay sonra dünya pazarına planlanmıştı. Ancak Sony'nin dünya genelindeki şubeleri, Walkman ismine pek sıcak bakmıyordu.
  [​IMG]
  İsim konusunda çıkan bu anlaşmazlığa çare arayan Sony, Walkman'i için farklı isim önerileri alıyordu. ABD pazarında Soundabout isminin iş yapacağını düşünen uzmanlar, İsveç'te Freestyle, İngiltere'de ise Stoaway isimlerinin etkili olabileceğini ifade ediyordu.
  [​IMG]
  Ancak Morita'nın pek de içine sinmeyen bu fikir, Morita'nın Avrupa turuna çıkmasına neden olacaktı. Fransa ve İngiltere'yi ziyaret eden Morita, Walkman isminin Avrupa'da tutacağından emin olarak anavatanına geri döndü.
  En son Walkman serisi ise X-Series Walkman'lerdi.
  1992 yılına kadar 100 milyon adet Walkman satıldı.
  1986 yılında ise Walkman ismi Oxford İngilizce Sözlüğü'ne girmeyi başardı.
  Pek çokları Walkman'in kayıt edebilme fonksiyonunun olmamasının büyük eksiklik olduğu görüşündeydi. Morita ise bu görüşleri aldırış etmeksizin, sadece çalabilen bu cihazların üretimine durmaksızın devam etti.
  İngiliz pazarına giren ilk Walkman, iki mini stereo ve kulaklık girişiyle dikkat çekiyordu.
  Sony, Walkman ismine her zaman sadık kaldı ve hiçbir zaman bu ismi çoğul formda bile görmeye tahammül edemedi. (Walkmans/Walkmen gibi)
  D-50 ya da D-5 olarak da bilinen ilk Discman ise 1984 yılının başlarında ortaya çıktı. Sonraki modellerine ise şok koruma fonksiyonu eklendi.
  1992 yılında ise dijital kayıt cihazı MiniDisc Walkman kullanıcıların karşısına çıktı.
  1983 yılında ise Walkman'lerin su geçirmeyen özel modelleri geliştirildi.
  Ve ilginçtir ki Sony, bugün dahi kaset kullanan Walkman'lerin üretimini sürdürüyor.

  [​IMG]
  chiponline
    3. Cevap: Walkman'in Serüveni

  Bilgiler için teşekkürler Pardus. Bu kadar detaylı bilmiyordum doğrusu. Bir zamanlar elimizden düşürmezdik. Şimdilerde ise sadece kaset çalar olmaktan çıktı ve sony tarafından tüm portable audio playerlara verilen isim oldu.