Vücuttaki Statik Elektrik Nasıl Atılır?

'Ders notları' forumunda Merve tarafından 11 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


  1. Vücuttaki Statik Elektrik Nasıl Atılır?

    Elbisenizi giyerken, benzer şekilde, cisimler birbirlerine yaklaştıklarında veya dokunduklarında aralarında yük transferi gerçekleşir ve statik elektrikle yüklenirler. İnsan vücudunda olan elektrik özellikle ellerde yüzde başta yoğunlaşmış haldedir. Temas veya sürtünme yolu ile bir cisme dokunduğumuz zaman vücudumuz ile cisim arasında bir yük geçişi olur. Negatif olarak yüklenen vücudumuz ile başka bir cisme temas ettiğimizde ani bir şekilde yük boşalması yaşanır.

    Böylece yüklerinin cinsi ve miktarında değişiklik meydana gelir. Statik elektriğin miktar olarak artışı en çok da sürtünme yoluyla gerçekleşir. Statik elektrik şarjı nemli ortamlarda daha az, kuru ortamlarda ise daha fazladır. Bu nedenle sürekli kuru ortamlarda bulunuyorsanız aklınıza geldikçe vücudunuzdaki statik elektrik boşaltma, sağlığınız açısından faydalı olur.

    Vücuttaki statik elektriğin fazlasını dışarı atmak için ya çıplak el ve ayakla toprağı elleyerek bir nevi toprak hattı yaparak. Ya da su ile yıkanarak bu elektronları dışarı aktarmakla statik elektrik boşaltılır.
     


Similar Threads: Vücuttaki Statik
Forum Başlık Tarih
Ders notları vücuttaki iltihabın belirtileri 6 Mart 2011
Ders notları VÜcuttakİ uzun sÜre geÇmeyen acili ve aĞrili morluklar 7 Ekim 2010
Ders notları Krom ve Kromun Vücuttaki Fonksiyonları 6 Şubat 2010
Ders notları Çinko Ve Çinkonun Vücuttaki Fonksiyonları 6 Şubat 2010
Ders notları Demir Ve Demirin Vücuttaki Fonksiyonları 6 Şubat 2010