vücuttaki iltihabın belirtileri

'Ders notları' forumunda Sibel tarafından 6 Mart 2011 tarihinde açılan konu


 1. vücuttaki iltihabın belirtileri

  Hastada görülen semptomlar ve şiddeti kişiden kişiye değişir. Yorgunluk, ateş, eklemlerde ağrı (şişlikle beraber olabilir), eklem iltihabı, kilo kaybı gibi bulgular görülür. Bunların içinde ilk görülen genelde eklem ağrısı ya da iltihabıdır. Genelde tek bir eklem iltihabı görülsede bir kaç eklem birlikte tutulabilir. Ellerde, ayak bileğinde, dirsekte görülebilir.

  Ortaya çıkan ikinci belirtiler ise deride, yüzde, ellerde, saçlarda görülür. Yüzde burun ve yanak kısmında klasik kelebek görüntüsü şeklinde kırmızı döküntü vardır. Güneş ışığının etkisiyle bu döküntü artabilir. Vücudun başke yerlerinde de kabarık şeklinde döküntü oluşabilir. El parmaklarında morarma görülebilir. Saçlarda ise dökülme artar. Hastaların yarısında güneş ışığına karşı hassasiyet vardır. Bir kısım hastada ise baş ağrısı, göğüs ağrısı, bayılma gibi belirtiler vardır.

  SLE'li hastalarda akciğer, kalp ve karın zarında iltihap meydana gelebilir. Öksürürken ve nefes alırken akciğerlerde ağrı meydana gelir. Karın zarı iltihabında ise bulantı, kusma ve karın ağrısı görülür. Kalbin iç tabakasında meydana gelen iltihap ise SLE'de görülen tipik bir kalp belirtisidir.

  İdrar testlerinde anormal bulguların olması, böbreklerin de bu hastalıktan etkilendiğini ortaya koyar. Böbrek iltihabı oluşur. Vücuttan madde atımı zorlaşır. Böbrek hayati bir organ olduğundan mutlaka tedavi edilmelidir.

  Mide ve barsak da SLE'nin etkilediği organlardır. Bu organlarda iltihap şeklinde kendini gösterir. Barsağı besleyen kan damarlarında iltihap oluşabilir. Hastanın iştahı azalmıştır ve karın zarındaki iltihabın göstergesi olabilen bulantı ve kusma da bu durumda ortaya çıkabilir. Ayrıca dalak hafif şekilde büyümüş olabilir.

  Şunu da unutmamak gerekir ki, baş dönmesi, baş ağrısı, depresyon gibi problemler beyinle ilgili olduğundan SLE'li hastalarda bu bulguların görülmesi beynin ve merkezi sinir sisteminin de etkilendiğini göstermektedir.