Vücutta parazit belirtileri

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 7 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Vücutta parazitler


  Her yıl 14 milyar kişinin ölümüne sebep olan parazitleri nasıl tespit edebiliriz? Gizlice vücuda yerleşen ve varlığı anlaşılamayan parazitleri ortaya çıkaran semptomlar nelerdir? Çocuklarda da parazit görülür mü?


  Parazitler, kan ve doku parazitleri, barsak parazitleri ve dış parazitler olarak sınıflandırılabilir;

  Kan ve Doku parazitleri
  Kan parazitleri konakçının hücreleri içinde (Flasmodiumlar, Babesialar, Theilerialar) ve hücreleri dışında (Microflorialar ve Trypanasomalar) yaşamalarına göre ayrılırlar. Doku parazileri ise hücre içi-dışı yaşayışlarına ek olarak deride veya iç organlarda yaşamaları dikkate alınarak 4′ ayrılırlar. Toksoplazmalar, Leishmania’lar, Ekinekoklar, Pneumocytstis carini, bu grupta incelenirler.


  Bağırsak parazitleri
  Barsaklarda hem protozoonlar (Iodomoeba butshlii, Endolimax na-na, Dientamoeba fragilis, Giardia lamblia, Chilomastix mesnili, Trichomonas hominis, Balantidium coli) amipler (Entemoeba histolytica, E. coli) nematodlar (Ascaris lumbri-coides, Trichuris trichura, Enterbius vermicularis, Strongyloides stearcoralis, Necator americanus, Ancylostoma duodenale vb) trematodlar (Scistoma mansoni, S. haemato-bium, Paragominus vvestermani, Clonorchis sinensis vs) ve cestodlar (Taenia saginata, T. solium, Diphylobotrium latum, vs) bulunur.


   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Haz 2013