Vücutta ödem neden olur

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Büsra tarafından 14 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Vücutta ödem neden olur
  Ödem neden olur
  Ödem oluşma sebebleri
  Ödem


  Cevap Allta:f40:

  Vücutta ödem neden olur


  Hareketsizlik:Bacak kasları yürürken veya koşarken damarları sıkıştırarak kanın akmasını sağlar. Kaslar hareketsiz kaldığında kan damarlarda toplanır, sıvıyı dokulardan damarlara aktarmak zorlaşır ve sıvı dokularda birikir, ödem oluşur.

  Isı:Fazla ısı damarları genişletir ve sıvının dokulara geçişini kolaylaştırarak ödeme neden olur. Yüksek nem bu tabloyu daha da ağırlaştırır.

  Lodos:Bedensel ve ruhsal açıdan insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen; uykusuzluk ya da aşırı uyku hali, baş ve mide ağrısı, yorgunluk, huzursuzluk, iştahsızlık veya aşırı iştah gibi pek çok probleme neden olan lodos vücutta su toplanmasına ve şişkinliğe yol açar.

  İlaçlar:Bazı ilaçlar (steroid, kan basıncı düzenleyiciler gibi) damarlardan ayrılan sıvının hızının ayarlanmasını etkileyerek ödeme neden olur.

  Tuzlu besin tüketimi:Vücut dokularının belli oranlarda tuza ihtiyacı vardır ancak fazla tuz tüketildiğinde vücut bu tuzu yapısında suyu tutarak seyreltir ve sonuçta ödem oluşur.

  Adet görme ve hamilelik:Hormon seviyelerindeki değişim vücuda giren ve atılan sıvı dengesini etkileyerek sıvı tutulmasına neden olur.

  Çeşitli hastalıklar:Kalp hastalığı, böbrek hastalığı, tiroit, lenfödem ve karaciğer hastalığı gibi hallerde, kan pıhtılaşmasında, enfeksiyonda ve tümör gibi durumlarda vücudun sıvı dengesi bozulur.

  Dağ sporları: Dağ sporlarıyla ilgilenenlerde yükseklik arttıkça vücut su ve sodyumu daha çok tutar, vücuttaki sıvı miktarı artar ve ödem oluşur.
  Ödemin altında çok ciddi bir sağlık problemi bulunabilir, bu nedenle iyi gözlemlemek ve gerektiğinde doktora başvurmak gerekir.
   


Similar Threads: Vücutta ödem
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Kanın vücuttaki hareketi nasıl sağlanır 20 Ekim 2014
Bunları biliyormusunuz Vücuttan Radyasyon Nasıl Atılır 21 Kasım 2013
Bunları biliyormusunuz Pankreasın Vücuttaki Yeri 13 Ağustos 2010
Bunları biliyormusunuz Karaciğerin Vücuttaki Yeri 13 Ağustos 2010
Bunları biliyormusunuz Vücutta organların yeri 15 Haziran 2010