Vücutta döküntü nedenleri

'Sağlık Rehberi' forumunda CalviN tarafından 21 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Vücutta döküntüler

  Döküntünün Nedenleri

  Enfeksiyon: Suçiçeği, kızamık, kızamıkçık, beşinci hastalık ya da kızıl olmuş olabilirsiniz ince, zımpara kağıdı gibi bir kırmızılık veya basık, dantel şeklini alarak kaybolan kırmızı, siyah veya mor noktalar ya da sivilce gibi kabaran döküntünüz olabilir. Enfeksiyon kapmış olan bir çocukta ateş, boğaz ağrısı, burun akması ve hasta hali görülür. Cerahatli islik (impetigo) sınırları daha belli olan ve bal rengi kabuk tutan yaralara yol açan bir hastalıktır.

  Allerji: Ortası açık renk kırmızılıklar döktünüz. Cildiniz kaşınabilir. Bu döküntünün nedeni yiyeceğe veya deterjan, kuru temizleme çözücüleri, esans, makyaj malzemesi, takılar (zehirli meşe veya sarmaşık gibi) bitkiler, yün veya lateks eldiven gibi cildinizle temas etmiş nesnelerdir. Hemen hemen bütün uyuşturucular alerjik reaksiyona yol açabilir.

  Lyme hastalığı: Bir kene tarafından ısırıldınız ve manda gözü gibi bir şeyler döktünüz ve şu belirtilerden birisi veya birkaçı söz konusu: Kas ağrısı, ateş, yorgunluk, dizlerde ve öteki eklemlerde şişlik, nefes darlığı, geçici yüz felci, düzensiz kalp atışları ve/veya hafıza ve dikkat yoğunlaştırma sorunları.

  Kayalık dağlar benekli humması: Bir kene tarafından ısırıldınız, şiddetli baş ağrısı, 39,5 derece ve üzerinde ateş, şiddetli kas ağrıları ve güçsüzlükle birlikte döküntü var.

  Diğer Nedenler
  Pişik, böcek ısırması veya sokması, kurdeşen, mantar enfeksiyonu, uçuk, zona,
  sedef hastalığı, lupus eritematosus, menenjit, kaposi sarkomu.


  Önlem

  Evcil hayvanlarda böcek olup olmadığını kontrol edin, böceklerin bulundukları yerlerden uzak durun. Uyarıcıyı veya alerjiye yol açan nesneyi saptamaya ve ortadan kaldırmaya gayret edin. Sentetik kumaştan kaçının, yumuşatıcı ve beyazlatıcı gibi çamaşır yıkama katkı maddelerini azaltın, çamaşırları iki kere durulayın.

  Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

  - Enfeksiyon yoksa hidrokortizonlu kremler kaşınma ve yanmaya iyi gelebilir. Prospektüsü dikkatle okuyun. Ağrı kesici içeren losyonlar kullanmayın. Gözünüzde karasu hastalığı, kalp hastalığınız veya prostat sorunlarınız varsa ya da hamile veya emzikliyseniz, ağızdan alınan antihistaminleri doktora danışmadan kullanmayın.
  - İsiliğe karşı sabunsuz soğuk suyla yıkanın, vücudunuzu hava kurutsun. Yağlı merhemler ve kremler yerine kalamin losyonu kullanın.
  - Zehirli meşe ve sarmaşık kalıntılarını derhal suyla yıkayın ve bu bölgeyi 2 – 3 gün devamlı yıkayın. Gevşek soğuk kompres uygulayın. Sık sık soğuk veya ılık suya ve mısır ununa batırın.
  - Keneleri temizlemek için; cımbızla keneyi cildinize en yakın yerinden yakalayın, başını da birlikte almaya çalışın. Yavaş ve düz bir şekilde çekip alın.