Vücut yapınıza göre gelinlik seçimi

'Kişisel Bakım' forumunda Blue tarafından 30 Aralık 2008 tarihinde açılan konu


 1. Vücut Yapınıza Göre Gelinlik Seçimi

  Her şeyi yazıp çizmek ve söylemek kolay gibi görünse de, iş gelinlik almaya gelince her şey değişiyor. Gelin adayı gelinliğini giydiği anda hatalar görünse de hiç kimse birşey söyleyemiyor. Nedeni çok basit, "Gelinin kalbi kırılmasın" olsun bitsine getirmeye çalışıyorlar. Ama Türkiye'de ki gelinlik firmaları gelinliği satmadan daha çok gelin adayının üzerine yakışıp yakışmadığına bakıyor. Bu söylediğimiz gelinlikçilerin yüzde 90'ı ihracat yapan gelinlikçilerdir. Bu nedenle gelinlikçideki tasarımcılar veya sahiplerinin bazı uyarılarına dikkat edin. Tabii ki kendi idrakınızı de kullanın. Bazen "yeter ki bir an önce gelinliğim satılsın veya kiralansın" diye söyleyen gelinlikçilere rastlayabilirsiniz.

  İşte bu durumu ayırt etmeniz için bazı ipuçlarını bilmeniz gerekiyor. Buna göre, Tüm gelinlikler model olarak Kabarık, Kraliyet, Prenses ve Kılıf olmak üzere 4 ana siluetten oluşur.

  KABARIK: Gelinlikler arasında en geleneksel olanıdır. Bedeninizi tam olarak sarar ve uzun etekten oluşur. Bu tip gelinlik modeli bazen balo elbisesi olarakta yaptırılabiliyor. Her şeyi yerinde ve olgunluk göstergesinin yanı sıra geline şuh bir güzellik katıyor.

  PRENSES:
  Omuzlardan dikey olarak inen ve çok geniş bir eteği olan modeldir. (Çeşitler V veya A şeklindedir.) Bu model dünyanın bir çok ülkesinde her kesimde kullanılan bir model olmuştur. Masum bir güzelliğin yanı sıra heyecanlı ve hayat dolu bir kişiliği gösterir.

  KRALİYET:
  Avrupa'da daha çok kullanılan bir modeldir. Göğüs çevresinden belirgin bel çizgisine iner ve dar etek modeli ile biter. Sevgi ve aşk dolu bir görüntünün yanı sıra gelinin karşı taraftan saygınlık beklentisini gösterir.

  KILIF:
  İnce kılıf şeklindeki bu siluet, beden boyunca çok ince bir çizgi halinde uzanır. Gençler tarafından beğenilen bir modeldir. Kişi kendini daha seçilmiş ve güvende hisseder.

  Her şeyi yaptınız ama bir türlü istediğiniz forma kavuşamadınız. Durum böyle olunca da istediğiniz gelinliği giyemediniz. Tabii ki böyle bir durumda moraliniz tamamen çöktü. O an her şey bitmiş değildir. Gelinliğinizi almadan önce bedeninizin kimliğini bilmeniz gerekmektedir. Kendinize uygun gelinliği seçmeniz, sizi olduğundan çok daha güzel gösterecektir. Şimdi bedeniniz hangi format ve dildedir. Önce onu tanıyıp ondan sonra gelinlik seçimine gidin.

  Kendinize uygun gelinliği seçmeniz sizi, olduğundan çok daha güzel gösterecek bir gelinlik almaya karar vermenizdir.
  Göremediğiniz doğru ve yanlışlar

  İşte size bu kararınızda yardımcı olabilecek fikirlerden bazıları:

  NARİN YAPILILAR
  Doğru olanı: Kılıf modeli veya “A” şeklindeki gelinlikler size uygun olur. Bu modeller sizin üzerinizde rahatsızlık vermeyecek bir şekilde duracaktır. Boyun çizgisi ile başlayan gelinlikler narin beden yapınızla uyum sağlayacaktır.
  Yanlış olanı: Kabarık, hacimli gelinliklerden uzak durun. Bu modeller sizi kaplamış gibi gözükür.

  KEMİKLİ OLANLAR
  Doğru olanı: Kabarık gelinlikler sizi bir balerin gibi gösterecektir. Tüm siluetinize uygun ve dengeli olmasını sağlayacaktır. Kılıf modelleri de size uygundur.
  Yanlış olanı: Eğer köprücük kemiğinizin göze çarptığından şikayetçiyseniz, omuz üstü ince olandan sakının. Göğüs bölgeniz düz ve dışarı doğru ise sert kumaşlardan sakının.

  KİLOSU FAZLA OLANLAR
  Doğru olanı: Şeritsiz kabarık gelinlikler bedeninizin kilolu kısımlarını saklayacaktır. Üst bedeniniz, boyun modelleri ile beraber alt bedeninizle uyum sağlayacaktır.
  Yanlış olanı: “V” modelinden sakının. Bu model sizin üzerinizde olumsuz yönde göze çarpar.

  GENİŞ BEDENE SAHİPSENİZ

  Doğru olanı: Omuzlarınızı gösterecek modeller sizin için uygun. Uzun kollu gelinlikleri de tercih edebilirsiniz. Dar korseli gelinlikler bedeninizin güçlü yapısını ortaya çıkaracaktır.
  Yanlış Olanı: Omuzlarınızı saklamanızı önermiyoruz. Bu ters etki yaratabilir. Eğer omuzlarınızı kapatan bir model seçerseniz, olduğunuzdan geniş gözükürsünüz.

  İRİ GÖĞÜSLÜLER
  Doğru olanı: Üst bedeni çok fazla olmayacak şekilde dar ve yukarı doğru kesime sahip gelinlik modelini tercih etmeniz yerinde olacaktır. Kısa kesimli gene üstü dar bir gelinlik modeli dikkatleri üzerinize çekecektir.
  Yanlış olanı: Dikkatli olup çok açık bir gelinlik modelini seçmeyin. İnsanların yüzünüze bakmasını istiyorsanız gelinliğinizin çok dar olmamasına dikkat edin.

  UZUN BOYLU OLANLAR
  Doğru olanı: Uzun boylu iseniz her gelinlik modeli sizin için uygun olacaktır. “A” şeklinden kabarık modellere kadar...Omuzu açık modeller sizin için uygundur.
  Yanlış olanı: Uzun kollu modellerden uzak durun. Yukarı kesime sahip gelinlikler sizi olduğunuzdan uzun gösterebilir.

  TOPLU OLANLAR
  Doğru olanı: Kraliyet ve kabarık modeller size uygundur.
  Yanlış olanı: Kılıf modelleri ve düşük bedenli modeller sizi çok toplu gösterir.

  DÜŞÜK BELLİLER
  Doğru olanı: Prenses silueti bedeninize tam oturur. Uzun etekli modelleri de tercih edebilirsiniz.
  Yanlış olanı: Kılıf modelleri size olmaz. Bedeninizi saran bu model sizin istemeyeceğiniz dikkatleri üzerinize çekmiş olacaktır.