Vücut şekline göre giyinmenin sırları

'Kişisel Bakım' forumunda eftelya tarafından 5 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Vücut şekline göre giyinmenin sırları nelerdir?

  Farklı vücut şekillerine uygun kıyafet ve giyinme önerileri; Kilolu bayanlar genellikle bol giysiler ve gösterişsiz renklerle vücutlarını saklamak eğilimindedir. Oysa üzerinize oturan, göğüs ve kalçalarınızı saran giysileri tercih etmekte fayda vardır. Vücudunuz kıvrımlıysa, üzerinize oturan giyim tarzı tam size göre. Vücudunuzun beğendiğiniz yanlarını öne çıkarmak için aksesuarlardan da yararlanabilirsiniz.

  Mesela dikkati ince belinize çekmek için, kontrast renklerde şık bir kemeri, gözden kaçmayacak parlak ayakkabılarla tamamlayabilirsiniz.
  Unutmayın; bol kesimli giysiler sizi daha da kilolu gösterir. Üzerinize oturan giysiler ise daha şık durur. Bacaklarınızı uzun gösterecek bir kesime sahip pantolon, üzerinize oturan bir palto, korse şeklindeki üstler, V yaka ince bir kazak, vücudunuza oturan ve düz inen bir etek, sizin için en uygun seçenek. Ayrıca, yüksek topuklu; ama rahat bir ayakkabı sizi daha uzun gösterecektir.


  [​IMG]
  Vücudunuz uzun ve inceyse, hemen her şeyi giyebilirsiniz. Üstte taşınması zor birçok kıyafet, bu vücut tipinde harika durur. Bu nedenle maceracı olup, değişik kombinasyonları rahatlıkla deneyebilirsiniz. Sözgelimi dar kesim kot pantolonlar, aşırı cafcaflı baskılar ve üste yapışan jarse elbiseler tam size göre.

  Peki nelerden kaçınmanız gerekiyor?

  Eğer göğüsleriniz küçükse, düşük kesimli üstlerden uzak durmalısınız. Ayrıca, baldır hizasında biten kısa paçalı pantolonları ve dirseğin biraz altında biten kol boyunu da tercih etmemelisiniz. Zira bunlar, sizi olduğunuzdan daha kısa gösterebilir.

  Boy probleminiz olmadığı için, dar pantolonlarınızı babetlerle rahatlıkla giyebilirsiniz. Aynı nedenle, birçok kişinin uzak durduğu yatay çizgili üstler de tam size göre. İnce ve üzerinize yapışan uzun elbiseler, kot veya şık pantolonlarla giyebileceğiniz jarse üstler ve kemerli bir trençkot da size çok yakışacaktır.

  Minyonlar için en önemli şey, giysilerinin üzerine oturmasıdır.

  Tek renk giyinmek ve koyu renkleri seçmek, modern bir görünüm ve bütünlük sağlar. Minyonlara en çok kısa etekler yakışır. Eteklerinize uygun çoraplar ve yüksek topuklu ayakkabılar, boyunuzun daha uzun görünmesini sağlar. Farklı renk ve tarzları birarada kullanmak dikkati böleceğinden, sade modeller, tepeden tırnağa tek bir renk kullanımı ihtiyacınız olan bütünlüğü oluşturur.

  Diz üzeri etekler, üzerinize oturan kazaklar, pantolonlarla giymek üzere az topuklu botlar, öncelikli tercihleriniz olmalı. Unutmayın; boru paça pantolonlar, daha uzun görünmenizi sağlar. Diz hizasında biten paltolar, ince bantlı ve açık ayakkabılarla giyeceğiniz ince, diz üstü elbiseler de sizin için ideal.

  "Armut" olarak tanımlanan vücut şekli, üstü ince; ama kalçaları toplu hanımları tarif etmekte kullanılıyor. Armut vücut şekline sahipseniz, kabarık eteklerden ziyade, üzerinize oturan ve düz inen etekleri tercih edin. Bu tip etekleri, özellikle çok yüksek topuklu çizme ve ayakkabılarla kullanabilirsiniz. Korse tipi üstler ve üzerinize oturan ceketler, dikkati vücudunuzun üst tarafına çekecektir.

  Evaze etekler ve boyundan bağlı elbiseler ise, özellikle yaz akşamları ve davetler için yerinde bir seçim olacaktır. Fazla parıltılı kumaşlardan uzak durmanızda fayda var. Zira bunlar, ışığı yansıtarak kıvrımlarınıza daha fazla dikkat çeker. Boru paça pantolonlar sizde harika durur; ama bel kısmında esneme yapıp açılmamasına dikkat edin. Alt ve üst dengesini sağlamak için göğüslerinizi kaldıran balkonet tarzı sütyenleri tercih edin. Koyu renk etekler, vücudunuzun alt kısmını daha ince göstermenin yanı sıra çeşitli üstlerle kullanılabilmeleri açısından da gardırobunuza çeşit katacaktır.

  Geniş kalçalarınızla dar üstünüzü dengelemek için çizgili üstler ideal bir tercih olacaktır. Sizi ince gösterecek ince çizgili bir takımı da mutlaka edinmelisiniz.

  Hamileyseniz, bol tunik ve elbiselerin altına saklanmayın. Karnınızın şişkinliğini hafifçe belli eden giysiler çok daha şık duracaktır. Çapraz kesimler ve anvelop elbiseler, gece giymek için ideal. Ayrıca hamileliğin ileri safhalarında da giyilebilirler. Kısa üstlere fazla yanaşmayın. Bunun yerine karnınızı kapatacak, ama saklamayacak uzunca üstleri tercih edin. Vücudunuza oturan bir şeyler giydiğinizde ise, açık yakalı üstleri tercih etmeyin. Esnek kumaştan kazak tarzı elbiseler, kot pantolonlar, anvelop üst ve elbiseler, eşofmanı andıran bol paçalı ve beli lastikli pantolonlar, tunik gibi pantolon üzerinde de kullanabileceğiniz robadan elbiseler ve hem rahatlık hem de şıklık sağlayacak babet ayakkabılar tam size göre.

  habervitrini​