Vücut Geliştirme,Vücut Geliştirme sporunun yararları

'Spor Gündemi' forumunda Ezlem tarafından 4 Ocak 2009 tarihinde açılan konu


 1. Vücut Geliştirme,Vücut Geliştirme Hakkında Bilgiler


  Vücut Geliştirme, (İngilizce'de Body Building) ağırlık kaldırma, kalori alımı ve diğer uygulamaların biraraya getirilmesiyle kas telciklerinin (fibres) geliştirilmesi işlemidir.

  Bu aktivite ile uğraşan kişiye vücut geliştirmeci (Body Builder) denir. Rekabete dayalı bir spor olarak vücut geliştirmede, vücut geliştirmeciler, jüri önünde fiziksel görünüşlerini çeşitli hareket serileriyle sergilerler.

  Ünlü vücut geliştiricilerden bazıları şunlardır: Larry Scott, Arnold Schwarzenegger, Lou Ferrigno, Flex Wheeler Steve Reeves, Serge Nubret ve yenilerden, Ronnie Coleman ile Jay Cutler.

  Kasları mükemmel seviyede çalıştırarak kuvvetlendirir, geliştirir, yeniler ve vücuda güzel bir estetik kazandırır.

  Kalp - kan dolaşım sistemini optimum seviyede düzenler. kalbin çok daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur, bu sayede kalp hastalıklarını önler. Örneğin: kolestrol oranını %5 ile %10 arasında azalttığı dolayısıyla iyi kolestrol (hdl) oranını yükselttiği kanıtlanmıştır.

  Vücudun toplam dayanıklılık kapasitesini artırır ve yüksek bir kondisyon eğrisi kazandırır. Örneğin: insan gücünü %150 ile %200 oranında artırdığı ispat edilmiştir. Göğüs kafesinin genişlemesini sağlar ve bu sayede vücudun solunum kapasite oranını yükseltir.
  Vücut hakimiyetinin, denge ve konsantrasyonunu artırır.

  Gelişme çağında boy uzamasına yardımcı olur ve ileri yaşlarda meydana gelen kas erimesini ve birtakım eklem rahatsızlıklarını önler.

  Metabolizmanın atletik yapılaşmasına yardımcı olur, vücudun selülit ve kilo verememe problemlerini yok ederek estetik açıdan kalıcı avantajlar sağlar.

  Sakatlıklar süresince küçülen ve güçsüzleşen vücudun bir çok bölgesinin kuvvetlenmesine ve eski sağlığını kazanmasına yardımcı olur.

  Duruş bozukluklarını ve bundan kaynaklanan negatif etkileri gideren en uygun spor dalıdır.
  Kondisyon ve ağırlık çalışmalarının en önemli bölümünü meydana getirir ve bütün spor branşlarının temeli olarak kabul edilir.

  Kötü alışkanlıklardan koruyan ve kurtulmayı sağlayan buna karşın metabolizmanın verimliliğini artıran özel bir spor branşıdır.

  Disiplin, hırs, kendine güven, sabır, azim, ruh ve beden hakimiyeti gibi üstün özellikler kazandırır.
  Vücut geliştirme sporunun bilimsel yapıldığı takdirde şu hastalıkları önlediği tıp otoriteleri tarafından kabul edilmiştir.