VPN nedir ne işe yarar

'Teknik Yardım' forumunda alemşah tarafından 15 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. VPN nedir?

  Sanal Özel Ağ (VPN), Internet veya bir servis sağlayıcı tarafından işletilen, özel ağ olarak ortak bir ağ üzerinden güvenli bir ağ bağlantısı oluşturan bir ağ teknolojisidir. Büyük şirketler, eğitim kurumları ve devlet kurumları güvenli bir özel ağa bağlanmak için VPN teknolojisini kullanırlar.

  Sadece bir VPN ile Geniş Alan Ağı (WAN) gibi büyük bir mesafe üzerindeki birçok kullanıcı ile birlikte birden çok siteye bağlanabilirsiniz. VPN genellikle geniş bir kullanıcı tabanına bilgi ve haberleri yaymak için kullanılır. Eğitim kurumları ülke genelinde veya dünya çapında dağılmış kampüslerini VPN aracılığı ile bağlayabilirler.

  Özel ağa erişim sağlamak için bir kullanıcının benzersiz bir kimlik ve parola kullanarak kimlik doğrulaması yapması gerekir. Kimlik numarası (PIN) aracılığıyla bu kimlik doğrulaması yapılır ve özel ağa erişim sağlanır. PIN, belirli bir frekansta, genellikle her 30 saniyede ya da farklı zamanlarda değişen benzersiz bir kimlik doğrulama kodudur.

  Avantajları ve Dezavantajları

  VPN özel bir ağ oluşturmanın ucuz ve etkili bir yoludur. Siteler arasında ana iletişim kanalı olarak internetin kullanımı, pahalı bedellerle kiralanan özel hatlara göre daha düşük maliyetli bir alternatiftir. VPN kullanıldığında geriye kalan maliyetler internet bağlantısı ve kimlik doğrulama yazılım ve donanımlarının bedelleridir. Kiralık hatlara nazaran VPN kullanımının hız ve esnekliği şirketler için VPN’i ideal bir seçim yapar. Örneğin, bir şirket değişen ihtiyaçlarına göre VPN sayısını ayarlayabilir.

  VPN kullanımının avantajlarının yanı sıra bazı dezavantajları vardır. Internet üzerinden servis, servis kalitesi düşüklüğü, paket kaybı ve performans sorunlarına sebep olabilir. Özel ağ dışında meydana gelen olumsuz durumlar VPN yöneticisinin kontrolü dışındadır ve çözümü daha zor olabilir. Bu nedenle, birçok büyük şirketler yüksek ödemeler yaparak servis kalitesi garantisi sağlanan VPN servislerini tercih etmektedirler. VPN teknolojisinin bir diğer dezavantajı ise farklı VPN teknolojileri arasında yaşanabilen uyumsuzluklardır. Ancak bu dezavantajların hiçbirisi VPN teknolojisinin yaygınlaşmasını engelleyememiştir.