Voltairenin yaşam sırrı

'Masallar ve Hikayeler' forumunda gülçin tarafından 4 Aralık 2008 tarihinde açılan konu


 1. Voltaire'in Yaşam Sırları...

  Fransız düşünürü Voltaire (1694-1778), neredeyse bütün hayatı boyunca ya hastaydı ya hastalık hastası.

  41 yaşında bir arkadaşına yazdığı mektupta 'gene' hastalandığından şikâyet etti ve 'Birkaç yıllık ömrüm kaldı' dedi. Voltaire, bu mektubu bitirdikten 43 yıl sonra öldü.

  Voltaire, kolesterol, trigliserit, AIDS ve kuş gribinin bilinmediği çağların adamıdır. Bir şeyleri doğru yapmış olmalıydı ki, insanların genellikle kırkına gelmeden öldüğü on sekizinci yüzyılda, 84 yaşına kadar yaşadı ve bir daha kalkmamak üzere yatağa düşünceye kadar aktif bir hayat sürdü.

  Voltaire'in uzun ömrünün sırrı ne olabilir? Uzun yıllar düşünüre uşaklık yapmış olan Sebastien Longcahmps, Voltaire'in hep 'İnsanın sağlığı tamamen kendi ellerindedir' dediğini yazdı. 'Bunun üç temel ayağı var derdi: 'ayıklık, her şeyde ölçülü olmak ve hafif egzersiz yapmak...' "Başımıza gelen bütün hastalıklarda bizi sağlıklı halimize iade etmeye uğraşan doğaya yardımcı olmak yeter. İnsan aşağı yukarı her zaman diyetinde sıkı olmalı, uygun ve sürekli sıvı almalı ve hep basit şeyler yemelidir" derdi. Yanında bulunduğum süre içinde onu hep bunları yapar gördüm.'Bunlar büyük bir sır değil aslında. Her şeyde ölçülü olmak aklı başında her insanın uyguladığı bir prensiptir. Bence Voltaire'in uzun ömrünün sırrı vücudunda değil kişiliğindedir:

  Voltaire uzun yaşadı çünkü mutluydu. Öğrenmeye meraklıydı ve müthiş zengin olmasına rağmen, bir dakikasını boşa harcamadı. Ölmeye vakti yoktu. Binlerce mektup, yüzlerce sahne oyunu, kitap, makale yazdı. Saray yavrusu evinde her zaman misafir vardı. 'Ben Avrupa'nın hancıbaşısıyım' dedirtecek kadar. Adaletsizliğe hiç tahammülü yoktu. İlkel Fransız yargısının hışmına uğramış insanları kurtarmak için, tek başına, tarihe geçmiş kampanyalar yürüttü. İnsanların hakları olmayan bir dönemde insan hakları için mücadele etti. Kiliseyle ve bağnaz rahiplerle yaşam boyu dalga geçti. Ölüm döşeğinde papazlar onu pişmanlık getirmeye, şeytanı lanetlemeye davet ettiklerinde 'Şimdi yeni bir düşman kazanmanın zamanı değil' dedi. Bence, Voltaire'in en büyük özelliği yaşamdan zevk almasıydı. 'O kadar mutluyum ki utanıyorum' diye itiraf etti bir arkadaşına. 'Ben neredeysem dünya cenneti oradadır' derdi.
  ...

  (alıntı)  Bunlar büyük bir sır değil aslında. Her şeyde ölçülü olmak aklı başında her insanın uyguladığı bir prensiptir. Bence Voltaire'in uzun ömrünün sırrı vücudunda değil kişiliğindedir:
    2. çok güzel bir paylaşım ama günümüzde teknoloji o kadar ilerlediki herşeyi makineler yapar biz bakar olduk ahlak okadar kaybolduki canımızı sağ tutabilmek için sokağa çıkmaz yürüyemez olduk betonlaşmalar çoğaldı nefes alamaz olduk 4 duvar arasında kaldık bu dar buğazda ne yapılabilinirki
    3. 'İnsanın sağlığı tamamen kendi ellerindedir'
  'ayıklık, her şeyde ölçülü olmak ve hafif egzersiz yapmak...

  Her ne kadar teknıloji gelişmiş hayat makinalaşmış olsada bunları yapmak ya da yapmamak yine bizim elimizde...
    4. güzel paylaşımdı emeğine sağlık
    5. aslında herşey bizim elimizde
   


Similar Threads: Voltairenin yaşam
Forum Başlık Tarih
Masallar ve Hikayeler Fark Oluşturmak Hikayesi- Yaşam Hikayeleri 3 Mayıs 2011
Masallar ve Hikayeler Yaşam Hikayeleri-Hayatın Armağanı 3 Mayıs 2011
Masallar ve Hikayeler Öğrenilmiş Başarısızlık -Yaşam Hikayeleri 3 Mayıs 2011
Masallar ve Hikayeler Bir Bakış Açısı -Yaşam Hikayeleri 3 Mayıs 2011
Masallar ve Hikayeler Bir Bebeğin Yarım Kalmış Günlüğü -Yaşam Hikayeleri 3 Mayıs 2011