Voleybolda Üstten Servis

'Spor Gündemi' forumunda Merve tarafından 9 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Üstten Servis Voleybolda


  Üstten atılan servisler;

  - Yüzen servis (Dönmeden giden)-Floating
  -Smaç servis (Dönerek giden )

  Yüzen Servis:
  Taktik amaçlı kullanıma olanak tanıyan bir servis türüdür. Topun sert bir biçimde döndürülmeden atılması karşılamada zorluklar yaratabilir. Bayan erkek takımlarda tüm kategorilerde sıklıkla kullanılmaktadır.

  Topa vuruşunu sağ eli ile yapan voleybolcu; sol ayağı önde, vücudu file ile 45 derece açı yapacak şekilde dip çizgi gerisinde, ayaklar omuz genişliğinde açık, ağırlığın büyük kısmı sağ ayakta, sırt düz, dizler hafif bükülü bir pozisyonda dip çizgi gerisinde vuruş için pozisyon alır.

  Top sol elde ve sol kol dirsekten bükülü omuz hizasında tutulur. Sağ el topun arkasında, avuç ve parmaklarla topa hafif temas halindedir. Vuruşa üç ayrı hareketle başlanır. Sol el topu yukarı kaldırırken, döndürülmeden 30 cm kadar yukarı doğru atılır.

  Oyuncunun bileği sabittir ve topun tam ortasına vurmalıdır. Topun arkasına vuruşta; net bir temas ve tek noktada vuruş, topun dönmesine olanak tanımaz. Dönüş yapmayan top, havayı yaramadığı için hava boşluklarından etkilenerek sağa sola kayma yapar bu da karşılayıcıları olumsuz etkiler.

  Topa harekette vücut ağırlığı arka bacaktan ön bacağa aktarılır. Ön bacak düz duruma gelir. Omuz başının gerisinde olan el dirseğin ekstansiyonu ve ön kolun topa doğru rotasyonu ile topa doğru giderek hız kazanır. Omuzlar hedefe dönüktür. Hareketin sonunda, servisçinin tüm ağırlığı sol ayağın üzerindedir. Sağ ayak parmak ucu yerle çok az temastadır.

  Atılışları teknikleri son zamanlarda oldukça değişiklik göstermektedir. Dip çizginin hemen dibinden atıldığı gibi, dip çizgi gerisinden, iki üç adım alarak, tek ayak sıçramalı ve havada vuruş gibi teknikleri kullanan sporcular bunları taktiksel olarak kullanmaktadırlar.

  Smaç Servis:
  Smaç servis ilk kez 1950’lerde Santa Monika’da, Tom Vogelsang tarafından kullanılmıştır. Çalıştırıcıların, smaç servisi etkili hücum silahı olarak kullandırmaya çalışmalarının nedeni, yükselen hücum gücünü kırmaktır. Günümüz voleybolunda smaç servis bir “hücum silahı“ olarak kullanmaktadır. Ancak smaç servis hem çok zor bir teknik hem de riskli bir servis türüdür. Doğru ve etkili atıldığında direk sayı kazandırabilecek potansiyel ve dinamikliktedir.

  Güce dayalı bir teknik olan smaç servisi daha çok erkek oyuncular tercih etmektedir. Smaç servis kullanan oyuncuların sıçramalarının yüksek ve boylarının uzun olması gerekmektedir. Normal atılan servis ile smaç servisin rakip sahaya gidişi arasındaki sürenin yaklaşık 1 sn. olduğu görülmüştür. Böylece, topu karşılayacak olan rakip takımın savunma reaksiyonu için az zamanları kalır. Topa ne kadar kuvvetli vurulursa vurulsun, bu top eğer oyunculara giderse karşılamada bir zorluk çekilmez ancak atılan bu kuvvetli servis eğer boş bir alana giderse o zaman etkili olma özelliği kazanır.

  Smaç servisi başlangıç pozisyonu dip çizgiden yaklaşık olarak 3 ile 4.5 m arasında değişen bir mesafedir. Sağ elini kullanan oyuncu ileri doğru ilk adımı sağ ayakla atmalıdır. Fırlatış yeterli yüksekliğe yapılmalı, havada buluşma için zamanlama önemlidir. Adımlama tekniği, hücumcu adımlamasının benzeridir. Aradaki fark oyuncunun kendi topuna doğru adımlaması ve vurmasıdır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Nis 2013