Cevaplandı voleybolda liberonun görevleri nelerdir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 2 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. liberonun görevleri nelerdir

  Voleybolda liberoların ana görevi , arka bölgede takımın defans organizasyonunu yapmaktır.

  Libero sistemi ile voleybolun defans yönünün kuvvetlendirilmesi, spektaküler hareketlerin seyir zevkini arttırması ve kısa boylu oyuncuların üst düzey voleybolda yer almaları amaçlanmıştır.

  Antrenörler, hücum alanından savunmaya geçen, uzun boylu savunması zayıf oyuncuların yerine, liberoyu sahaya alarak, takımının savunmasını güçlendirme yolunu benimsemektedirler. Liberoların ana görevi, arka bölgede takımın defans organizasyonunu yapmaktır. Libero servis karşılama görevini önemli oranda üstlenerek, diğer oyuncuların ve özellikle hücumcuların işini kolaylaştırmalıdır. Defans bölgelerine bu oyuncu konularak, diğer oyuncuların zor hareketleri yapmaları önemli oranda engellenmektedir. Ayrıca ön alanda yoğun mücadele yaşayan orta oyuncuların yerine arka alanda libero sokularak onların dinlenmelerine olanak tanınmaktadır.

  Libero oyuncusu, takımın diğer mensuplarıyla en azından renk itibarıyla zıtlık oluşturacak bir forma(veya yeniden belirlenen Libero için yelek/üstlük giymek zorundadır. Libero forması farklı bir tasarımda olabilir, ancak takımın diğer mensuplarıyla aynı şekilde numaralandırılması gerekir.

  Oyun Hareketleri:

  · Libero, herhangi bir geri hat oyuncusunun yerini alabilir.

  · Liberonun görevleri bir geri hat oyuncusu olmakla sınırlandırılmıştır ve eğer temas anında top file üst kenar seviyesinin tamamen üzerindeyse, hiç br yerden(oyun alanı ve serbest bölge dahil) bir hücum vuruşunu tamamlamasına izin verilmez.

  · Eğer top, ön bölge ya da uzantısında bulunan bir liberonun parmak pasından geliyorsa, bir oyuncu file üst kenar seviyesinin tamamen üzerinde bir hücum vuruşu tamamlayamaz. Eğer libero böyle bir pası ön bölgenin arkasında atıyorsa, topa serbestçe hücum yapılabilir.

  · Liberonun kendi takımından bir oyuncu ile değişmesi, kurallara uygun değişiklik sayılmaz. Bu değişiklikler sınırsızdır; ancak iki değişikliği arasında bir rally olması gerekir.

  · Liberonun yerine sadece daha önce değişitiği oyuncu geçebilir.

  · Bu değişiklikler ancak top oyun dışındayken ve servis düdüğünden önce yapılmalıdır.

  · Her setin başlangıcında, yardımcı hakem takımın başlangıç dizilişini kontrol edene kadar libero oyun alanına giremez.

  · Servis düdüğünden sonra fakat servis vuruşundan önce yapılan değişiklik reddedilmelidir; ancak rally bittikten sonra sözlü uyarıya sebep teşkil etmesi gerekir.

  · Müteakip geç yer değiştirmelere geçiktirme yaptırımı uygulanması gerekir.

  · Libero ve değişeceği oyuncu ancak takımına oturma sıralarının önündeki yan çizgiden, hücum çizgisi ile dip çizgi arasından sahaya girip çıkabilir.