Voleybolda Libero Nedir

'Spor Gündemi' forumunda Sitem tarafından 21 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. Voleybolda Libero oyuncusu


  Her takımın, müsabaka cetveline kayıtlı 12 oyuncusundan birini özel defans oyuncusu Libero olarak belirleme hakkı vardır. Liberonun maçtan önce müsabaka cetvelinde özel olarak ayrılmış bölüme kaydedilmelidir. Numarasının da, ilk setin pozisyon kağıdına yazılması gerekir. Libero takım kaptanı veya oyundaki kaptan olamaz.

  Defans konusunda özelleşmiş bir oyuncunun voleybola katılımı, Uluslararası Voleybol Birliğinin oyun kuralları üzerine yapmış olduğu son yeniliklerden biridir. Libero sistemi ile voleybolun defans yönünün kuvvetlendirilmesi, spektaküler hareketlerin seyir zevkini arttırması ve kısa boylu oyuncuların üst düzey voleybolda yer almaları amaçlanmıştır.

  [​IMG]

  Voleybolda Liberoların görevi

  Antrenörler, hücum alanından savunmaya geçen, uzun boylu savunması zayıf oyuncuların yerine, liberoyu sahaya alarak, takımının savunmasını güçlendirme yolunu benimsemektedirler. Liberoların ana görevi, arka bölgede takımın defans organizasyonunu yapmaktır. Libero servis karşılama görevini önemli oranda üstlenerek, diğer oyuncuların ve özellikle hücumcuların işini kolaylaştırmalıdır. Defans bölgelerine bu oyuncu konularak, diğer oyuncuların zor hareketleri yapmaları önemli oranda engellenmektedir. Ayrıca ön alanda yoğun mücadele yaşayan orta oyuncuların yerine arka alanda libero sokularak onların dinlenmelerine olanak tanınmaktadır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Nis 2013
Yükleniyor...