voleybolda kısaca alttan ve üstten servis

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 17 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. voleybolda kısaca alttan ve üstten servis

  Alttan Atılan Servisler;
  Baş seviyesinin altında gerçekleşen vuruşlardır.

  Önden alttan atılan
  Yandan alttan atılan şeklinde sınıflandırılır.

  Önden Alttan Atılan Servis
  Oyuncu servis bölgesinde yüzü fileye dönük durur. Ayaklar denge durumunu sağlayacak kadar açıktır. Sağ ayağı geridedir. Top sol eldedir. Ayaklar denge durumunu sağlayacak kadar açıktır. Dizler hafif bükülü, belden biraz öne eğilir. Vuruş elinin parmakları birbirine bitişik, avuç içi(su içme pozisyonu) veya parmakların ikinci boğumlarından bükülmüş(yarım sıkılmış yumruk) şeklindedir

  Üstten atılan servisler;

  Yüzen servis (Dönmeden giden)-Floating
  Smaç servis (Dönerek giden )

  Yüzen Servis:
  Taktik amaçlı kullanıma olanak tanıyan bir servis türüdür. Topun sert bir biçimde döndürülmeden atılması karşılamada zorluklar yaratabilir. Bayan erkek takımlarda tüm kategorilerde sıklıkla kullanılmaktadır.

  Topa vuruşunu sağ eli ile yapan voleybolcu; sol ayağı önde, vücudu file ile 45 derece açı yapacak şekilde dip çizgi gerisinde, ayaklar omuz genişliğinde açık, ağırlığın büyük kısmı sağ ayakta, sırt düz, dizler hafif bükülü bir pozisyonda dip çizgi gerisinde vuruş için pozisyon alır( Resim ).

  Top sol elde ve sol kol dirsekten bükülü omuz hizasında tutulur. Sağ el topun arkasında, avuç ve parmaklarla topa hafif temas halindedir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Tem 2014