Voleybol oyunu nasıl oynanır

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 23 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Voleybol oyunu nasıl oynanır

  Voleybol altı kişiden kurulu iki takım arasında oynanır. Amaç, sahayı ikiye bölen filenin üzerinden topu karşı tarafın sahasına düşürerek puan kazanmaktır.

  Oyuncular sahada sabit yerlerde dururlar üç kişi fileye yakın üç kişi de savunma pozisyonunda geride durur. Bir takım topa arka arkaya en fazla üç kere vurabilir. Topa vücudun herhangi bir yeri ile vurmak serbesttir.
  Oyuncular saat yönünde olmak üzere sürekli değişerek oynarlar. Topu karşı tarafın sahasına düşüren takım puan kazanır. Maç 5 setten oluşur.

  25 puana, en az iki farkla olmak üzere ilk ulaşan seti kazanır. Beşinci set 15 puan üzerinden oynanır. En az iki farklı sonuç burada da gereklidir. "Libero" defansif bir oyuncudur. Defansta istediği yerde oynayabilir. Ön tarafa geçemez, blok yapamaz, servis atamaz.
  Forması takım arkadaşlarından farklı renktedir. Takım koçları saha kenarından takımlarına direktifler vermekte serbesttir. Her sette altı değişiklik yapma hakkı vardır. Sadece ön alanda oynayan oyuncular bloğa çıkabilir.

  Blok, top fileyi geçmeden yapılmalıdır. Blok sayı olarak sayılamaz. Voleybol sahası 18 m x 9 m boyutlarındadır. Tam ortasından bir ağ ile ikiye bölünmüştür. Fileden 3 metre geriye olan kısım atak alanıdır.

  Üç çeşit pozisyon vardır.

  a) Yüksek pozisyon
  b) Orta pozisyon
  c) Alçak pozisyon

  Voleybolda topla yapılan teknik hareketler
  Voleybolda, sporcuların maç sırasında yaptıkları teknik hareketleri başarıyla uygulayabilmeleri için saha içersinde duruş pozisyonlarının doğruluğu çok önemlidir.
   


Similar Threads: Voleybol oyunu
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım voleybolda kaç tür hakem vardır 9 Aralık 2012
Sorun Cevaplayalım voleybolda kısaca alttan ve üstten servis 17 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım Voleybolda Sayı ve Set Sistemi 17 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım voleybol kuralları nelerdir? 11 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım voleybolda 2 ve 4 numaralı oyuncular ne yapar 14 Kasım 2012