Voleybol Bilgileri

'Spor Gündemi' forumunda Belinay tarafından 19 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Voleybol Hakkında Bilgiler


  Voleybol Meşin bir topun iki direk arasına gerilmiş olan ağ üzerinden vurulup aşırılarak, karşılıklı oynanan bir takım oyunu.

  Genellikle altışar oyunculu iki takım arasında oynanan top oyunudur. Topu elle bir ağ üzerinden aşırarak rakip yarı alanına düşürmeye dayanır.

  Bir takımın karşıladığı topu geri göndermek için, topa en çok üç kez vurabilir.

  Voleybolda Genel Kurallar

  Voleybol oynamak için fazla bir donanım ya da geniş bir alan gerekmez. Voleybol topunun çevresi 65cm, ağırlığı da 260-280 gr olmalıdır.

  Hem açık, hem kapalı alanlarda oynanabilen voleybolda, 9×18 m boyutlu saha enine bir çizgiyle ikiye ayrılır ve takımlar, her sette değişerek bu yarı alanları kullanırlar.

  Oyun sırasında oyuncular, bu orta çizginin öbür yanına (rakip alana) basamazlar. Orta çizginin tam üzerinde gergin bir ağ bulunur.

  Türkiye’de Voleybol

  Türkiye’de voleybol, önceleri bir okul sporu olarak görülüyordu. İlk voleybol takımı 1927’de Fenerbahçe tarafından kuruldu. 1936’da Ulusal Voleybol Federasyonu oluşturuldu. İlk Türkiye Voleybol Şampiyonası 1948-49 sezonunda düzenlendi. Milli voleybol takımı ilk maçını 1953’te Yugoslavya ile yaptı. Özellikle 1960’lardan sonra, voleybola olan ilgi arttı ve 1971’de Türkiye deplasmanlı voleybol ligi kuruldu. İlk şampiyon, Galatasaray oldu. En fazla şampiyonluk ise, 1975’ten sonra dokuz yıl üst üste kazanan Eczacıbaşı’na aittir. Milli voleybol takımının aldığı en iyi dereceler , 1975’te Akdeniz Oyunları ve 1984 Balkan Voleybol Şampiyonası üçüncülükleridir.

  [​IMG]
   


Similar Threads: Voleybol Bilgileri
Forum Başlık Tarih
Spor Gündemi Voleybol Saha Ölçüleri Ve Oyun Kuralları 4 Nisan 2014
Spor Gündemi Voleybol Saha Ölçüleri Ve Kuralları 7 Temmuz 2013
Spor Gündemi Voleybol Saha Ölçüleri Kısa 6 Temmuz 2013
Spor Gündemi Voleybol Oyun Kuralları Kısa 5 Temmuz 2013
Spor Gündemi Voleybol Oyun Kuralları Maddeler Halinde 4 Temmuz 2013