Voleybol Ayakkabısı

'Spor Gündemi' forumunda Belinay tarafından 15 Mart 2012 tarihinde açılan konu 1. Voleybol Ayakkabısı Nasıl Olmalı


  Voleybol Ayakkabısı

  Voleybol ayakkabıları tek başına oyunu geliştirmenizi sağlamaz ancak hafif olup gerekli desteği sağlayarak başarınıza katkıda bulunurlar. Bazı açılardan kros ayakkabılarına benzeseler de belirgin farklılıklar vardır. Genellikle çıplak ayakla oynuyormuş hissi uyandırırlar.

  Doğru voleybol ayakkabısı için esas olan şey üzerinde oyun oynanan sahadır. Çimde, havuzda ya da kumsalda çıplak ayakla oynayabilirsiniz. Ama bir spor salonuna adım attığınızda, bir ağ üzerinde oynayacaksanız daha ciddi yaklaşmalısınız. Voleybol ayakkabıları yorucu atlamalar sırasında ayak bileğini desteklemek ve ekstra çekiş sağlayacak şekilde yapılırlar.
  Voleybol Ayakkabısının Özellikleri

  Şimdi bir voleybol ayakkabısının yapısal özelliğine bir göz atalım:

  Dış Taban

  Modern ayakkabılar genelde kauçuğun ve sakız kauçuğun kombine edilmesiyle yapılır ve bu sayede kapalı saha yüzeylerinde oyuncuya daha iyi çekiş gücü verir. Dış alanlarda voleybol oynanmaya başlanmasıyla birlikte bazı ayakkabı firmaları, çim için tasarlanmış dış tabanı olan ayakkabılar üretmeye başlamışlardır.

  Orta Taban Voleybol oyuncuları zamanlarının çoğunu ayaktopu üzerinde geçirirler. İyi tasarlanan ayakkabılarda, koşu ayakkabıları ve basketbol ayakkabılarında olduğu gibi topuk yerine önayak bölümüne eklenen malzemelerle avantaj sağlanıyor.

  Üst Yüz Birçok ayakkabı süettir ve ağ örgüleri içerir. Bazı üreticiler deri, sentetik deri ve örgü üstle yüksek kesimli ayakkabılar üretirler.

  [​IMG]