Vitiligo Hastalığının Bitkisel Tedavisi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 19 Ağustos 2013 tarihinde açılan konu


 1. Vitiligo Hastalığının Bitkisel Tedavisi  Vitiligo hastalığı derideki beyazlanmaya denir.Vitiligo pigment eksikliğinden kaynaklanan bir sorundur. Vitiligo Özellikle ellerde, kollarda ve yüzde görülen bu deri rahatsızlığı, genital bölgelerde de olabiliyor. Beyazlanmanın olduğu bölgelerde bulunan tüy, saç veya kıllar da dökülebiliyor.

  Ala olarak bilinen bu hastalıkla ilgili yaptığım araştırmalarda yulaf samanının Avena sativa iyi bir çözüm getirdiği söyleniyor.Vitiligo hastalığı olanlara, öğünlerinde normal beyaz veya kepekli ekmek yerine mısır ekmeği tüketimini alışkanlık haline getirmelerini tavsiye ediliyor. Çünkü, mısır ununda, ala hastalığını önleyici birkaç tane etkin madde bulunmaktadır. Hatta, hamur tatlılarının yapımında da normal un yerine mısır ununu kullanmaları önemli bir önleyici destek oluşturmaktadır. Mısır ununun vitiligo üzerinde hem önleyici hem de yayılmasını durdurucu rolü vardır.

  Yulaf samanındaki scopoletin, içeriğindeki en önemli etkin maddelerden bir tanesidir.Yulaf Samanı
  Scopoletin’in bütün bu özelliklerini destekleyen, işlevini artıran en az beş tane yardımcı etkin madde daha vardır.

  Vitiligo hastalığına karşı

  Üç tutam yani 15 gram yulaf samanını bir litre kayanayan suyun içerisine koyunuz 3 dakika kadar ağzı kapalı bir şekilde kaynatınız.Ve ılımaya bırakın hazırlanan kür ılıdıktan sonra lekeli bölgelere pamuk yardımıyla uygulayın 5 dakika kadar bastırmadan bekletin.Bu işlemi haftada 3 gün yapabilirsiniz bastımadan yavaş yavaş bir dkaika ovuşturup 5 dakika daha beklemelisiniz.Yalnız şuna dikkat etmelisiniz kullanılan yulaf suyunu tekrar kullanmayınız her defasında yeniden taze olarka kaynatmalısınız.