Vitiligo Bitkisel Tedavi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda lem tarafından 15 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. lem

  lem


  Vitiligo Bitkisel Tedavi Yöntemleri

  Portakal-Elma Kürü: 1 tane portakalın kabuğu, 1 tane elmanın kabuğu ve 1 çay bardağı su ile hazırlanan bir kürdür. Su kaynatılarak içerisine portakal kabuğu atılır ve bu şekilde 5 dakika boyunca kaynatılır. Daha sonra içerisine elma kabukları eklenir ve 2-3 dakika kadar daha kaynatılır. Kaynatma işleminin ardından lapa şekline getirilen kür, hastalıklı bölgelere sürülür ve 15-20 dakika kadar bekletilir. Daha sonrasında, kür alınır ve yaklaşık 1 saat daha beklenir. Sonrasında, kürün uygulandığı bölgeler yıkanabilir. Bu uygulamayı haftada en az 3 gün yapmalısınız.

  Sarımsak-Bal Kürü: 4-5 diş kadar sarımsak ve bir yemek kaşığı bal hazırlanan bir kürdür. Öncelikle, sarımsaklar iyice haşlanır ve sonrasında ezilir. Ezilen sarımsaklarla bir yemek kaşığı bal iyice karıştırılır. Oluşturulan kür, sorunlu bölgeye sürülür ve 30-35 dakika bekletilir. Daha sonrasında kür uygulanan bölgeleri yıkayabilirsiniz. Bu uygulamayı haftada 2 gün yapmalısınız.

  Vitiligo bitkisel tedavisini uygulamanızın yanında yaşam tarzınızda ve alışkanlıklarınızda da değişikliklere gitmeniz gerekmektedir. Vitiligo hastaları, özellikle yaz aylarında güneşin en yoğun hissedildiği öğle saatlerinde kesinlikle dışarıya çıkmamalıdır. Bunun yanında, aşırı derecede sigara ve çay tüketimi ile alkol de bu hastalığın iyileşme sürecini oldukça uzatmaktadır. Ayrıca, içerisinde bol miktarda A vitamini barındıran kavun, karpuz, havuç, şeftali, kayısı gibi meyveler bol miktarda tüketilmelidir.