Vitamin nedir görevleri nelerdir

'Etüt Merkezi' forumunda HazaN tarafından 9 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Vitamin Nedir?
  Vitamin önemi

  Vitaminler, insan sağlığı için çok önemli olan maddelerdir ve sağlıklı bir vücut için yeteri kadar alınmaları gerekir. Metabolizmanın çeşitli fonksiyonlarının gerçekleşebilmesi için vitaminler anahtar rol oynamaktadır. Vitaminler vücudun sağlıklı gelişimi, bağışıklık sisteminin güçlü olması, sindirimin sağlıklı ve verimli yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan maddelerdir. Ayrıca vücudumuzun karbonhidrat, yağ ve proteini kullanmasını da sağlarlar. Vitaminler enerji içermezler ve vücutta sentezlenmeleri azdır ya da hiç sentezlenmezler. Bu nedenle, büyük bir kısmı dışarıdan besinler yoluyla temin edilirler. Vücudun vitamin ihtiyacı mg. gibi küçük değerlerdedir.

  Vitaminler, Yağda eriyen vitaminler ve Suda eriyen vitaminler olarak iki gruba ayrılır.

  Yağda eriyen vitaminler A, D, E ve K vitaminleridir. Bu vitaminler vücutta depo edilebilebildiği için, vücutta yeteri kadar depolanmışsa uzun süre alınmasalar bile vücut depoladığı vitaminleri kullanabilir.

  A Vitamini, E Vitamini, D Vitamini, K Vitamini

  Suda eriyen vitaminler B grubu vitaminler ile C vitaminidir. Suda eriyen vitaminler vücutta yeterince depolanamazlar bu nedenle besinler yoluyla düzenli olarak alınmaları gerekir.

  B1 Vitamini, B2 Vitamini, B6 Vitamini, B12 Vitamini, C Vitamini
   
Yükleniyor...