Vitamin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 12 Eylül 2013 tarihinde açılan konu


 1. Vitaminler insan vücudu için hücrelerin yenilenmesi ve enerji üretimi için zorunludur.Vitaminler büyümemiz, hücrelerimizin yenilenmesi ve enerji üretimimiz için zorunlu maddeler.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/vitamin-eksikligi-93920.jpg]vitamin-eksikligi-93920[/IMGALT]

  Vücüdumuz vitaminleri kendiliğinden üretemezler. Bu yüzden sağlığımız için gerekli olan vitaminleri ya yediğimiz yiyeceklerden veya çeşitli ilave vitamin preparatlarından sağlamamız gerekmektedir.Vitaminler yağda eriyen vitaminler ve suda eriyen vitaminler olmak üzere iki alt gruba ayrılırmaktadırlar.

  A Vitamini Eksikliğinde görme bozuklukları, yüksek tansiyon, saçta ve tırnaklarda kırılmalar, ciltte kuruma, halsizlik ve enfeksiyonlara karşı dirençsizlik görülebilmektedir.

  B1 vitamini eksikliği sinir ve dolaşım sistemi rahatsızlıkları, sindirim sistemi bozuklukları ve yorgunluğa sebep olabiliyor.

  B6 Vitamini eksikliğinde böbrek taşları, sinir sistemi hastalıkları, kansızlık ve halsizlik görülebilmektedir.

  B12 vitamininin uzun süreli eksikliği Alzheimer gibi kalıcı sinir sistemi hastalıklarına ortam sağlayabiliyor.

  C Vitamini Yeterli miktarda C vitamini almayanlarda kas zayıflığı, romatizma, dolaşım sistemi rahatsızlıkları, diş çürümeleri, selülit ortaya çıkabiliyor.

  D vitamini eksikliğinde raşitizm hastalığı, çocuklarda büyüme bozuklukları, diş çürümeleri ve diş eti hastalıkları, ilerleyen yaşlarda kemiklerde deformasyon görülebilmektedir.

  E Vitamini Yeterli E vitamini almayanlar daha erken yaşlanabiliyor.Bunun yanısıra E vitamini eksikliğinde kısırlık, iktidarsızlık gibi çeşitli cinsel rahatsızlıklara rastlanma olasılığı da artmaktadır.

  K Vitamini Eksikliğinde vücudun bağışıklık sistemi zayıf düşerek hastalıklara yakalanması kolaylaşıyor. Kesikler ve yaralar daha geç iyileşiyor.
   


Similar Threads: Vitamin Eksikliğinin
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam B6 vitamininin vücuda faydaları nelerdir 4 Nisan 2014
Sağlıklı Yaşam B6 vitamini faydaları nelerdir 2 Nisan 2014
Sağlıklı Yaşam B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? 7 Mart 2014
Sağlıklı Yaşam Vitaminler hangi yiyeceklerde bulunur kısaca 6 Mart 2014
Sağlıklı Yaşam A Vitamini Nelerde Vardır? 28 Şubat 2014